Nikkarinova sága 130 pokračuje velkými zvraty | E15.cz

Nikkarinova sága 130 pokračuje velkými zvraty

Nikkarinova sága 130 pokračuje velkými zvraty
Nikkarinova sága 130 pokračuje velkými zvraty
• 
ZDROJ: Repro E15

Stanislav Šulc

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Po šesti letech od vydání prvního svazku český komiksový tvůrce Nikkarin představuje třetí pokračování ságy 130.

Postapokalyptická krajina, inspirace Malým princem a neustálé putování bláznivým, krásným i nebezpečným světem. To nabízí jedna z mála původních komiksových ság české provenience, která se letos rozrostla o třetí, tedy předposlední díl. Nese název 130: Čas hvězdoplavců a hlavní hrdina Bo se v něm potká se zcela novými protivníky. Ale také jej čekají noví spojenci.

Na konci předchozí části totiž v Nikkarinově (a Boově) příběhu došlo k zásadnímu zvratu, který děj posunul o několik let kupředu. Způsobila to jedna z časoprostorových anomálií, které na světě vytvořil dávný výbuch. Jen se Bo v nových časech rozkoukal, už musí utíkat před pořádně nebezpečnou vražednicí Intacto. Po útěku se pak znovu shledává s Princem Antoinem i Křižákem a spolu s maličkým Kňchem se pak vydávají sbírat síly před hlavní bitvou s Lupusem a jeho nebezpečnou suitou.

Čas hvězdoplavců trpí mírným problémem typickým pro předposlední části jakéhokoli epického vyprávění na pokračování. Jako by autor chtěl čtenáře (v případě filmů diváka) napnout k prasknutí, v těchto částech je z dějů vždy spíše méně a většinou se zde ustavují konečné aliance pro závěrečný pompézní boj. Také Boův příběh se tu nerozroste o největší překvapení. Přesto se i on dostává do výrazných problémů a často mu jde o krk. Závěr pak čtenáře nechá ve velmi zvláštním rozpoložení před posledním dílem.

Nikkarin navíc slabší příběh skvěle kompenzuje dalším popisem onoho podivného světa, v němž se celý příběh odehrává (zvlášť úžasná je scéna v cirkusu). Nikkarin (ročník 1987) svou kresbu inspirovanou velikány evropského artového komiksu stále piluje a tentokrát kouzlí ještě více působivých obrazů než dříve. Závěrečný díl ponese podtitul Poslední lekce a ať už vyjde kdykoli, nejspíš půjde o událost.

Jako příjemný bonus Nikkarin na závěr knihy přidal krátké příběhy roztomilého Kňcha, které jistě potěší fandy právě tohoto nemluvného, ale důležitého Boova souputníka.

Nikkarin: 130: Čas hvězdoplavců
Nakladatelství: Labyrint, 2015
Hodnocení: 70 %

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video