Nokia uvažuje o spojení s Alcatelem | E15.cz

Nokia uvažuje o spojení s Alcatelem

Nokia
Nokia
• 
ZDROJ: Reuters

pav

Share on Facebook Messenger
Ve světě telekomunikací by mohlo dojít k další akvizici. Finská společnost Nokia prý podle zdrojů zvažuje propojení s francouzskou firmou Alcatel-Lucent.

Někdejší jednička trhu s mobilními telefony Nokia stále více zaostávala za konkurencí, což letos v září vyvrcholilo prodejem hlavní divize mobilních telefonů Microsoftu. Nyní hledá finská firma možnosti pro další rozvoj. Jedním s řešení by mohlo být spojení s Alcatel-Lucent, čím by se vytvořila konkurence největšímu výrobci síťových zařízení, švédské firmě Ericsson, nebo rychle rostoucí čínské Huawei Technologies. Uvedla to agentura Bloomberg.

O možném propojení obou firem se spekuluje delší dobu. Začátkem září, kdy Nokia oznámila prodej mobilní divize Microsoftu, posílily akcie Alcatel-Lucent bezmála o třetinu. Součásná tržní hodnota Nokie je 18,3 miliardy eur, Alcatel-Lucent je oceňován na 5,9 miliardy.

„Spojení na poli bezdrátového připojení dává smysl,“ komentují spekulace analytici Bank of America s tím, že spojení by vytvořilo druhé nejvýznamnějšího hráče na globálním trhu bezdrátového připojení. Překážkou případné fúze by mohla být pouze probíhající restrukturalizace Alcatel-Lucent, která pravděpodobně nebude dokončena dříve než za rok.

Vývoj akcií Alcatelu za letošní rok

Vývoj akcií Alcatelu za rok 2013 Autor: Yahoo
Zdroj: Yahoo

Vývoj akcií Nokia za letošní rok

Vývoj akcií Nokia za rok 2013 Autor: Yahoo
Zdroj: Yahoo

Microsoft zaplatí za divizi mobilních telefonů Nokie 5,4 miliardy eur. Po odtržení bude více než 90 procent prodejů Nokie zajišťovat divize vyrábějící vybavení pro mobilní sítě Solutions & Networks, kterou Nokia v srpnu plně převzala od partnera Siemens a kterou se nedávnou podařilo dostat do černých čísel po šest let trvající provozní ztrátě. Ve společném podniku Nokia Siemens Networks měla každá z obou firem 50procentní podíl.

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.