Nová směrnice EU prý sníží dostupnost vlastního bydlení | E15.cz

Nová směrnice EU prý sníží dostupnost vlastního bydlení

V loňském roce přijatá směrnice Evropské unie způsobí deformaci na trhu s byty a zhorší dostupnost vlastního bydlení pro české domácnosti. Podle směrnice mají být všechny rezidenční budovy od roku 2020 povinně stavěny v tzv. pasivním standardu.

Na její podporu byla u nás před několika týdny představena nová iniciativa „Šance pro budovy“, kterou podporují některé významné tuzemské společnosti z oblasti stavebnictví a developmentu a jejímž cílem je ještě zpřísnit podmínky stanovené směrnicí. Podle iniciativy „Šance pro budovy“ by se v České republice mělo povinně stavět v nízkoenergetickém standardu již od roku 2013, o dva roky později by již všechny novostavby měly být povinně pasivní.

Podle společnosti EKOSPOL a. s., jedné z nejvýznamnějších českých developerských společností, může nová evropská směrnice či dokonce její další zpřísnění z dílny některých tuzemských zájmových skupin výrazně poškodit a zdeformovat český trh s bydlením. „Jde o další důkaz novodobého evropského socialismu, kde bruselští úředníci pod vlivem lobbistů a zájmových skupin rozhodují o trhu, o kterém nemají ani ponětí,“ varuje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL a. s.

#####Většina lidí o nízkoenergetické bydlení nestojí

#####Pasivní budovy přinášejí také některé zápory

Vedle vysoké ceny je menší zájem o tento typ bydlení způsoben také negativy, která vycházejí ze samotné podstaty energeticky šetrných staveb. „Bydlet v bytě pasivního energetického standardu například znamená, že v období od října do dubna nemůžete větrat. Otevřete-li v topné sezoně v takovém bytě okno, veškerý úsporný efekt založený na rekuperaci se okamžitě vytratí. Optimalizace spotřeby energií je tak vykoupena nižším komfortem bydlení, což řadu potenciálních zájemců odradí,“ tvrdí Korec.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!