Nová výstavba na Václavském náměstí nebude posuzována v rámci EIA | E15.cz

Nová výstavba na Václavském náměstí nebude posuzována v rámci EIA

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Plánovanou demolici domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice a následnou novostavbu není nutné posuzovat v procesu EIA, který zkoumá vliv stavby na životní prostředí. Rozhodl o tom odbor ochrany prostředí pražského magistrátu, závěr byl zveřejněn na webových stránkách informačního systému EIA. Investor tak může požádat o demolici a stavební povolení. O tom bude rozhodovat stavební úřad Prahy 1. Možnost zbourání domu odsouhlasil před časem ministr kultury Jiří Besser, proti je veřejnost i někteří odborníci. Podle zveřejněného závěru nemůže plánovaná stavba při respektování určitých opatření významně ovlivnit životní prostředí a veřejné zdraví.

Během zjišťovacího řízení se k projektu vyjadřovalo mimo jiné vedení hlavního města a Praha 1, na jejímž území budova leží. Zatímco zástupci hlavního města s projektem nesouhlasí, radnice Prahy 1 uvedla, že netrvá na dalším posuzování záměru a domnívá se, že podmínky pro novostavbu je třeba řešit až během územního a stavebního řízení. Podle primátorského náměstka Josefa Noska (ODS), který se k záměru vyjadřoval, je předložený návrh na území Pražské památkové rezervace zcela nevhodný a degraduje historický výraz této navštěvované části města. Podle něj také naruší panorama památkové rezervace, protože zvýší zástavbu na úroveň devátého nadzemního podlaží. „Hlavní město nesouhlasí s demolicí kvalitního objektu č. p. 1601 ani s nárůstem kapacit, které jsou navrženy na jeho místě. (…) I kdyby byly objekty demolovány, neměly by novostavby zabírat veškeré volné pozemky,“ uvedl Nosek. Podle hlavního města také vytvoření 129 parkovacích míst v podzemních patrech novostavby přispěje ke zhoršování kvality ovzduší v této lokalitě.

Ale památkáři z odboru památkové péče pražského magistrátu se záměrem souhlasí, podle nich objekt není v rozporu se zájmy památkové péče. Podle nich současný rohový dům, který má být demolován, není ničím výjimečný. Proti plánované demolici domu, který sousedí s hotelem Jalta, protestovaly v červnu v centru metropole stovky nespokojených lidí. Nesouhlas s demolicí a plánovanou přestavbou domu vyslovil například děkan Filozofické fakulty UK Michal Stehlík, přední historik umění Jan Royt nebo významný architekt Ladislav Lábus. Proti se vyslovil i bývalý prezident Václav Havel. Prezident českého komitétu Mezinárodní rady pro památky a sídla (ICOMOS) Jan Štulc vyjádřil „znepokojení nad postupující erozí významných pražských památek“. Tato kauza podle jednatele Klubu za starou Prahu Richarda Biegela otevírá do budoucna cestu dalším demolicím.

Nová budova ve tvaru písmene L, která má mít tři podzemní a devět nadzemních podlaží, má být postavena v příštích letech. Bourat chce investor už letos v listopadu. V novostavbě by měla být dvě podzemní patra vyhrazena pro parkování, ve čtyřech podlažích mají být obchody, ve zbytku kanceláře. Investor nyní musí požádat stavební úřad Prahy 1 o demoliční výměr. Zda jej dostane, není zatím jisté. Demolice se Václavskému náměstí nevyhýbají. Před třemi lety stavbaři zbořili bez větších protestů veřejnosti v jeho dolní části obchodní dům Diamant, na jeho místě vyrůstá nový objekt.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video