Novoměstští zaútočí na dva rekordy | E15.cz

Novoměstští zaútočí na dva rekordy

Lucie Pátková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nové Město na Moravě bude od pátku do neděle hostit jmenovce z různých koutů Evropy. Slavit bude Sáblíková, Nightwork a také Čechomor.

Česko podruhé hostí setkání Nových Měst Evropy. Všem, kdo se v Novém Městě narodili nebo v něm žijí, otevře tentokrát své pomyslné městské brány Nové Město na Moravě.

V pořadí 32. setkání měst, která mají ve svém názvu Nové Město, se koná od pátku 18. do neděle 20. června. Účast přislíbila téměř tisícovka hostů z jednatřiceti Nových Měst z Německa, Rakouska, Maďarska, Slovenska a Česka.

„Vnímáme setkání jako svátek všech Novoměšťáků,“ prohlásila starostka hostitelského města Zdeňka Marková. Hlavním cílem sdružení, které Nová Města založila před více než třemi desetiletími v Německu, je vzájemné poznávání, budování přátelství, podpora cestovního ruchu a turistiky.

Hlavní manažerka 32. setkání Věra Staňková ale na akci oceňuje ještě něco jiného. „Setkání s sebou přináší i pocity hrdosti a jakési zvláštní místopisné sounáležitosti, kterou si člověk uvědomí až tehdy, zažije-li něco podobného na vlastní kůži,“ popsala pořadatelka.

Setkání v Novém Městě na Moravě si vytyčilo ještě jiný úkol – dvakrát překonat český rekord. V prvním případě se jedná o největší lyži. Lyže velikosti XXL z dílny firmy Lyže Slonek bude mít přes
sedm metrů a svou premiéru si vychutná v pátek krátce po sedmnácté hodině.

Druhým rekordem chtějí účastníci setkání pokořit největší počet Novoměšťanů na jednom místě. Sčítání začne v pátek o půl desáté večer, a to ve speciálním stanu, který vyroste vedle biatlonové střelnice v areálu Zlaté lyže. K dalším zajímavostem srazu Novoměstských patří například možnost koupit si speciální pamětní mince anebo ochutnat pivo s názvem Novoměstský hejkal.

Martin Švoma natočil dvacetiminutový dokument, který představuje zimní i letní podobu hostitelského města a bude k vidění v sobotu. Dojde také na slavnostní průvod a znalostní soutěž. Bohatý doprovodný program se uskuteční na pětadvaceti místech.

Ve městě vyrostou čtyři hudební pódia, na kterých vystoupí jak popové kapely, tak třeba swingový orchestr a dechovky. K největším tahákům sobotního odpoledne a večera patří skupiny Nightwork, Čechomor a Olympic. Organizátoři nezapomněli ani na sportovní vyžití. S „Novoměšťáky“ si přijede zatrénovat dvojnásobná olympijská vítězka Martina Sáblíková, která vystudovala místní sportovní gymnázium, a pétanque si s nimi zahraje mistr republiky Ondřej Haněl.

Přípravy trvaly více než rok. A teď se blíží ke konci. „Snažíme se město vyšperkovat. Najali jsme si brigádníky, veřejně prospěšné pracovníky, budeme natírat a tak podobně,“ popsal finální úpravy místostarosta Stanislav Marek.

TO NEJLEPŠÍ Z PROGRAMU SETKÁNÍ NOVÝCH MĚST

PÁTEK 18. ČERVNA (areál Zlaté lyže)
16.00–17.00 trénink s Martinou Sáblíkovou
17.15–18.00 pokus o rekord: největší česká lyže
21.30 – pokus o rekord v největším počtu „Novoměšťáků“ na jednom místě

SOBOTA 19. června (centrum města)
16.00–22.00 postupně koncertují Děda Mládek Illegal Band, Nightwork, Čechomor a Olympic

NEDĚLE 20. června (centrum města)
11.00 – koncert Hradišťanu
13.00 – zakončení setkání

kompletní program na nmnm.eu

Autor: Lucie Pátková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video