Nový experimentální lék proti bolesti: Je silnější než morfin, ale není návykový | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Nový experimentální lék proti bolesti: Je silnější než morfin, ale není návykový

Nový experimentální lék proti bolesti: Je silnější než morfin, ale není návykový
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Shutterstock

Jiří Černý - VTM.cz

Americkým odborníkům se podařilo připravit novou chemickou sloučeninu, která skvěle zabírá proti bolesti a současně není návyková. Tzv. AT–121 byl zatím testován na zvířatech, přičemž výsledky jsou opravdu zajímavé.

„V naší studii jsme zjistili, že AT–121 je bezpečným, nenávykovým i účinným lékem proti bolesti,“ uvedl farmakolog Mei-Chuan Ko z Wake Forest Baptist Medical Centre.

Ko a jeho kolegové se snažili vyvinout takovou molekulu, která by mohla působit na dva klíčové receptory v mozku: opioidní receptor (cíl konvenčních opioidů) a nociceptinový receptor (reguluje různé mozkové aktivity včetně pocitu závislosti). A přesně to se jim nakonec podařilo.

Nová geniální metoda eliminovala „nevyléčitelné“ nádory u třech pacientů

„AT-121 kombinuje obě tyto aktivity v přiměřené rovnováze v jedné molekule. Myslíme si, že je to lepší farmaceutická strategie než mít dva léky, které se budou užívat v kombinaci,“ říká Ko.

Během pokusů prováděných na makacích rhesus se ukázalo, že AT-121 poskytuje stejnou úlevu od bolesti jako morfin, ale ve stokrát nižší dávce. Kromě toho snižoval úroveň závislosti na oxykodonu.

Vědci zjistili, že více než 11 milionů lidí možná užívá nesprávné léky na srdce

„Jedná se o jednu z několika studií tohoto typu, které byly v nedávné době publikovány a které naznačují, že může existovat naděje na vytvoření bezpečného léku proti bolesti,“ komentoval to farmakolog Bryan Roth ze Severokarolínské univerzity v Chapel Hill, který se výzkumu neúčastnil.

Článek vyšel na serveru VTM >>>

Autor: Jiří Černý - VTM.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!