Nový systém dopravy v kraji zmátl cestující | e15.cz

Nový systém dopravy v kraji zmátl cestující

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na území celého kraje začne systém fungovat od července. Někteří cestující však vůbec netuší, jak funguje.

Integrovaný dopravní systém Libereckého kraje (IDOL) je podle odborníků přelomem v přepravě obyvatel hromadnou dopravou. Sami cestující jsou z nového systému z části nadšeni, někteří ho však stále nechápou.
„Myslím si, že kraj, jako ostatně ne poprvé, podcenil informovanost,“ myslí si Petr Otruba, který již vyzkoušel cestování v rámci pilotního programu IDOL na Českodubsku. Sám si informace sehnal a chystá se výhody systému využít. „Daleko hůře na tom byla moje babička. Z letáků se pro úřednickou řeč nic nedozvěděla, tak jí dávám přednášky,“ směje se mladý muž.
IDOL začne naplno fungovat na území kraje od začátku července. Do té doby mají zájemci o výhody čas získat krajské karty OpusCard, kterými si mohou předplatit například třiceti denní jízdenku. Ta bude platit ve všech zónách, které si cestující předplatí, a všech prostředcích, tedy vlaku, autobusu i tramvaji. Pro pravidelné cestující přináší IDOL zlevnění, naopak nepravidelné překvapí zdražením, zvláště u autobusů. Příklad? V Liberci v Lidových Sadech si v tramvaji pomocí Opuscard koupí cestující jednotlivý lístek na MHD v ceně šestnácti korun. Tramvají jedete přímo k nádraží ČD, kde si koupíte jízdenku IDOL pro jednotlivou jízdu do Hodkovic v ceně dvacet šest korun. Při platbě je z ceny virtuálně odečtena cena za MHD. Celkově tak zaplatí za přepravu z Lidových sadů do Hodkovic částku dvacet šest korun. IDOL se možná dočká rozšíření do celé republiky.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video