Nový typ mužské antikoncepce je podobně efektivní jako vasektomie | E15.cz

Nový typ mužské antikoncepce je podobně efektivní jako vasektomie

Nový typ mužské antikoncepce je podobně efektivní jako vasektomie
Nový typ mužské antikoncepce je podobně efektivní jako vasektomie - ilustrační foto
• 
ZDROJ: Shutterstock

Jiří Černý - VTM.cz

Pokud jde o antikoncepci, pánové moc možností nemají. To by se však už brzy mohlo změnit. Nový produkt totiž nabízí podobné výhody jako vasektomie, ale současně je mnohem méně drastický.

Takzvaný Vasalgel představuje polymerní gel, který se injekčně zavede do chámovodů. Tam funguje coby barikáda zabraňující spermiím v pohybu. Přestože na první pohled to vypadá úplně jednoduše, vývoj tohoto antikoncepčního prostředku takový rozhodně nebyl. Vědci totiž museli najít materiál s velmi specifickými vlastnostmi (snadná injektovatelnost do úzkého prostoru, dostatečná inertnost, schopnost odfiltrovat spermie bez blokování proudění tekutiny atd.).

Nejzdravější cévy na světě mají indiáni z Amazonie

Nakonec však slavili úspěch – u zvířat Vasagel funguje skvěle. U tuctu králíků blokoval spermie měsíc po zákroku i během celého následujícího roku. Podobně dopadly i testy provedené na makacích rhesus.

Nová potenciální vakcína proti malárii má v klinických testech až 100% účinnost

Pokusy rovněž ukázaly, že dotyčný gel je plně reverzibilní. Stačí aplikovat roztok hydrogenuhličitanu sodného, který ho rozpustí a uvolní tak spermiím cestu.

Překonáme odolnost vůči antibiotikům brutální silou?

Když k tomu přidáme ještě minimální vedlejší účinky, nic nebrání tomu, aby se příští rok začalo se zkouškami na lidských dobrovolnicích. Tvůrci Vasalgelu doufají, že o ně nebude příliš velká nouze…

Video: Orgány z 3D tiskárny

720p 480p 360p 240p
„Orgány“ z 3D tiskárnyAutor: Jiří Černý - VTM.cz
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!