Nymburk se převleče do lidových krojů | E15.cz

Nymburk se převleče do lidových krojů

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dětské folklorní soubory potřinácté míří do Nymburka. Dorazí i ze Slovenska.

Že se lidové kroje a tancování v nich hodí spíš než do Nymburka někam na jih Moravy? Možná, přesto se ve městě na Labi už potřinácté sejdou dětské folklorní soubory na festivalu Polabská vonička, aby porovnaly svá vystoupení.

Pokud počasí dovolí, po celou sobotu předvedou své umění v parku Pod Hradbami. Vstup je volný. „Hlavní program začne v deset hodin dopoledne,“ uvedla Radka Bártová z Městského informačního centra v Nymburce. Bude-li pršet, přesunou pořadatelé program do učiliště u nádraží.

Na Polabské voničce se v minulých ročnících vystřídaly soubory nejen z Česka a Slovenska, ale i z Litvy, Gruzie, Polska, Řecka či Španělska.

„Snahou festivalu je přiblížit veřejnosti lidové umění tance a písně, krásu krojů a jazyka. Vždyť právě v Polabí tento žánr takřka vymizel,“ praví se v prohlášení pořadatelů.

Coby součást doprovodného programu k festivalu město Nymburk otevřelo výstavu v sále radnice nazvanou Česká republika – folklorní velmoc v srdci Evropy.

„Výstava bude pokračovat i po skončení Polabské voničky, potrvá do 25. června,“ řekla Radka Bártová z nymburského infocentra.

Polabská vonička aneb „Šebkův Nymburk“ připomíná nymburského rodáka, Svatopluka Šebka, který svůj život zasvětil zpěvu a hře na dudy. Hlavně však sbíral lidové písně, a to zejména v Polabí.

O vznik festivalu se zasloužil jiný nadšený folklorista, Oldřich Kusovský, zakladatel souboru Šáteček při Základní škole v Semicích, který je spolupořadatelem festivalu.
POLABSKÁ VONIČKA
14. ročník festivalu dětských folklorních souborů

pátek 4. – neděle 6. června

hlavní program: sobota 5. června, od 10 do 17 hodin, areál v parku Pod Hradbami, Nymburk (v případě nepříznivého počasí v sále učiliště)

vstup zdarma

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video