O drůbež se zajímají už jen dravci | E15.cz

O drůbež se zajímají už jen dravci

Jan Král

Share on Facebook Messenger
Chovatelů drobného zvířectva ubývá. Zájem o králíky, slepice či holuby přetrvává už jen u kun a kání.

Před rokem 1989 bylo v ostravském obvodě Krásné Pole nejméně čtyřicet členů Českého chovatelského svazu. Dnes jich zbylo deset, chovem se však zabývá prakticky jen polovina z nich. „Co chcete, mám padesát let a jsem mezi místními chovateli skoro nejmladší,“ stěžuje si chovatel králíků Václav Žůrek z Krásného Pole. Jeho kolega, holubář Josef Homola, ho doplňuje: „Chovatelé vymírají. Jen v šedesátých letech bylo v Krásném Poli na sedm chovatelů poštovních holubů. Dnes už nic, mladé zajímají jenom počítače,“ stěžuje si Homola.
Přesto v Krásném Poli každý rok pořádají výstavu, kde vyhodnocují ty nejlepší kusy z celé Ostravy a okolí. Letos vybrali nejlepším králíkem v Ostravě plemeno burgundského králíka od Miloše Sýkory z Polanky, s holubem pávikem mezi holubáři zvítězil Miroslav Kuras ze Zábřehu. A hodnotila se i drůbež. Vyhrála viandotka tmavě skvrnitá Ericha Fichny z Píště. Chovatelé se v době ekonomické krize musejí o své chovy bát a nejen kvůli financím. Na králíky i drůbež opět útočí zákonem chráněné kuny nebo káně. „Dříve po dědinách lítali psi a ti kuny vyhubili. To už dnes není. Ruším chov a přecházím na Brahmánky. Ty váží i pět kilo, na ty si káně netroufne,“ těší se Philipp, až své maxi slepice v Krásném Poli příští rok předvede.

Autor: Jan Král

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.