O slovenský objev neviditelného pláště má zájem americká NASA | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

O slovenský objev neviditelného pláště má zájem americká NASA

O slovenský objev neviditelného pláště má zájem americká NASA
Fedor Gömöry z Elektrotechnického ústavu Slovenské akademie věd
• 
ZDROJ: http://yellowstone-planetario.webnode.sk

pav, ČTK

Slovenští vědci pracují na vytvoření takzvaného pláště neviditelnosti, který by zcela dokázal ukrýt objekty před magnetickým polem. Získané poznatky plánují využít na simulaci podmínek v kosmu. Objev zaujal kolegy z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Připravovaným pláštěm magnetické neviditelnosti chtějí vědci zkoumat vliv chybějícího magnetického pole na lidi a zvířata. „Na zemi působí magnetické pole na každého člověka, v kosmu nikoliv,“ poznamenal Fedor Gömöry z Elektrotechnického ústavu Slovenské akademie věd (SAV).

„Kolegové z NASA sledují dlouhodobější program, jak zemské magnetické pole ovlivňuje živé organismy. Potřebují to vědět proto, aby zjistil, co se může stát astronautům, které budou posílat na delší čas do vesmíru,“ vysvětlil webu Čas.sk. Se slovenskými vědci v současnosti spolupracuje doktorand z NASA Yoh Nagassaki, který je na Slovensku na tříměsíční stáži.

Neviditelné magnetické pole

Gömöry dodal, že jiné výzkumy odstínění magnetického pole se podle něj zaměřily například na využití těchto poznatků na snížení koroze železa při jeho použití ve stavebnictví.

„Mimo pláště je magnetické pole neviditelné. V principu se to dá udělat, ale ještě to není dokonalé. V realitě se nám to ještě nepodařilo - magnetické pole je blízké nule, ale zcela nulové není,“ řekl Gömöry o dosavadních výsledcích zkoumání, během kterého vědci dokázali snížit sílu magnetického pole deset milionů krát.

Magnetický plášť neviditelnosti sestává ze dvou vrstev, a to z feromagnetického a supravodivého materiálu, přičemž uvnitř ukrytý kovový předmět se stává neviditelným pro magnetické záření, jako například detektory kovů.

Ve zdravotnictví nefunguje

Malý plášť magnetické neviditelnosti o délce a průměru zhruba jeden centimetr tým vědců za účasti pracovníků SAV otestoval už v minulosti, původní odhady o jeho využití ve zdravotnictví se podle Gömöryho ale nepotvrdily. Vědci dříve zmiňovali, že objev by mohl pomoci pacientům s kardiostimulátorem, kteří potřebují podstoupit vyšetření magnetickou rezonancí. Gömöry nyní uvedl, že pro tyto případy existuje levnější způsob ochrany.

Autor: pav, ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!