Obavy na stavebním trhu rostou hlavně u stavařů realizujících inženýrské stavby | E15.cz

Obavy na stavebním trhu rostou hlavně u stavařů realizujících inženýrské stavby

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zatímco rok 2011 by mohl být podle ředitelů stavebních společností mírně lepší, než se očekávalo, ve výhledu na příští rok zcela znatelně rostou obavy. Krize by tak měla pokračovat i v 2012. Podle nejnovější Kvartální analýzy českého stavebnictví 07/2011, kterou již pátým rokem vydávají společnosti CEEC Research a KPMG Česká republika s podporou rovněž firem Harsco, 2VV a Weber Terranova, se na tom shodují jak velké, tak i střední a malé stavební společnosti.

Výhled na rok 2012 se konsistentně zhoršuje. Aktuální výsledky výzkumu ukazují na další pokračování poklesu sektoru a to o 2,4 procenta, přitom ještě v lednu tohoto roku ředitelé očekávali v roce 2012 mírný růst trhu (o 1,6 procenta). ,,Pro příští rok bude kritická důvěra soukromých investorů ve vývoj naší i světové ekonomiky, udržení a navýšení státní podpory pro zateplování, ale zejména je potřebné přehodnocení státní politiky investic do výstavby silnic a dálnic. Dosavadní přístup vede k dalšímu propadu a pokračující krizi ve stavebnictví pro rok 2012,“ hodnotí Ivan Kunst, ředitel Harsco. ,,Předpokládám, že v soukromém sektoru potrvá ještě nějakou dobu silný tlak na snížení stavebních cen. Developeři budou muset ještě tímto způsobem kompenzovat snížení hladiny prodejních cen bytů a vysoké ceny pozemků, které byly nakoupeny na vrcholu trhu,‘‘ komentuje Omar Koleilat, CEO Crestyl. Pro srovnání: výsledky obdobného výzkumu realizovaného na Slovensku v květnu 2011 ukazují na stabilizaci tamního stavebnictví už v letošním roce, trh poklesne do konce roku jen o 1,8 procenta a v roce 2012 by již mohlo na Slovensku dojít k návratu růstu (o 4,0 procenta).

Jako příčinu pokračování špatného vývoje českého stavebního trhu uvádějí ředitelé stavebních společností úbytek projektů a tím i menší objem budoucí práce pro stavební společnosti. ,, V delším časovém horizontu se bude spíše jednat o stagnaci nebo další pokles stavebního trhu ČR. V oblasti privátní sektoru nebyla zaznamenána vyšší aktivita, která by doplnila úbytky objemů zakázek z veřejných rozpočtů. Vyskytují se pouze individuální projekty bonitních developerů a investorů ze sektoru energetiky a průmyslu,“ komentuje Pavel Pilát, generální ředitel Metrostavu. S očekávaným lepším vývojem stavebnictví v tomto roce oproti předchozím predikcím stavební firmy zlepšují i výhled svých tržeb za letošní rok, ty by měly v roce 2011 klesnout v průměru o 1,7 procenta. Pokles by tak mohl být mírnější, než předpovídaly stavební firmy dříve. Pro rok 2012 však zcela nově uvádějí, že ještě nedojde ke stabilizaci a pokles tržeb bude pokračovat.

Vytížení kapacit stavebních společností v aktuální plné sezóně oproti dubnu i lednu vzrostlo na úroveň 84 procent. Vliv na toto zlepšení ale měla i optimalizace kapacit stavebních společností. ,,Jsme úspornější a produktivnější. Zabýváme se vnitřními procesy ve firmě, které analyzujeme a hledáme reálné možnosti ke zlepšení. Volné zdroje vkládáme do našich nových investic, které jsou rozpočtově méně nákladné. Když tento přístup udržíme, tak krizi překonáme. I tu budoucí, která teprve přijde,“ potvrzuje Marcel Soural, předseda představenstva Trigema. Zvyšování efektivity fungování společnosti je aktuálně stále nejvyšší prioritou ředitelů firem, zejména ve spojení s obavami ohledně roku 2012 tak na českém stavebním trhu můžeme čekat ještě další optimalizace v této oblasti.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video