Odkazem Severských vlků je toulání

Courákem, s usárnou a kytarou vyráží na čundr. Trampové. Subkultura, o níž je dnešní díl seriálu Sedmičky.

Jejich stany se bělaly od časného jara až do pozdního podzimu na krušnohorských hřbetech i v údolích. Tlupa Severských vlků brázdila kraj už od roku 1929. Jádro téhle ústecké trampské osady tvořil Bobík, Kulda, Čiki a Vlasta s bratrem Tondou Šolcem, dobrým kytaristou i skladatelem trampských písniček.
Tohle není jen výlet do historie. Severští vlci se toulají po kraji i dnes. Přesto, že původní osadu kdysi převálcoval nástup fašismu. Parta se stejným jménem a stejnou filozofií navázala na tradici před třiapadesáti lety a je osadou bez vlastní boudy. Vlci se vždycky toulali světem. Jejich nejznámějším šerifem byl až do své smrti v roce 1993 Jerry.
„Kytarista, písničkář, čundrák, vagabund, trampíř tělem i duší, přímý a bez falše, který by neuměl podrazit, nejznámější a nejlepší kamarád nejen severních Čech, Brd ale i třeba Posázavských pamp,“ vzpomínají kamarádi z osady. A každý rok se sejdou u místa Jerryho posledního odpočinku, aby svému šerifovi zahráli. Tramping je právě o tom. O přátelství. Lidí a přírody, a lidí navzájem. Ústí nad Labem se do jeho historie, alespoň té české, asi nejvýrazněji zapsalo jako rodné město Porty. „Porta nevznikla jako trampský festival, ale jako Celostátní festival country & western music. Jenže vymyslet v roce 1967 podobný festival bylo poněkud dobrodružné, jelikož potřebných hudebních skupin se v našem státě nedostávalo, a to se prosím přihlásila i kapela z Trnavy,“ říká spisovatel Jaroslav Velinský neboli písničkář Kapitán Kid, jeden z party, která Portu stvořila. Pořadatelský sbor tehdy vymyslel pět hlavních trofejí a dostalo se skoro na všechny zúčastněné. A právě tehdy kohosi v přípravném štábu napadlo uspořádat soutěžní večery dva a do jednoho pozvat trampy. „Takže nebýt trampů, kdoví, jestli by Porta přežila ta nelehká desítiletí,“ říká Velinský. Porta hodně ovlivnila i Kidův osud. To kvůli ní se stal z Pražana Severočechem.
Celostátní festival country & western a trampské písně prošel od svého prvního ročníku mnohými problémy. Ostatně jako celé trampské hnutí, protože jím propagovaná svoboda se socialismu nelíbila úplně stejně jako kdysi fašismu.
Přesto tramping a jeho muzika stále žijí. I když přece jen trampové stárnou.
„To se bohužel týká i naší osady. Nejstaršímu členovi je již šedesát let a ostatním mezi třiceti až padesáti. Ale máme i dva patnáctileté,“ konstatuje Karel Klimeš, člen ústecké trampské osady Modrá legie – Spálov.
Datem vzniku, rokem 1985, patří jeho osada k těm novějším. Lidi z Modré legie spojuje nejen láska k přírodě a toulání, ale i profese. Většina z nich jsou totiž zaměstnanci Českých drah. I proto domovenku osady zdobí nádherná modrá lokomotiva.
Nedaleko Železného Brodu, u obce Spálov, vlastní Modrá legie malou dřevěnou chajdu s názvem CHABEKUNO, což je v překladu CHAloupka BEz KUří NOžky. Tady se po celý rok odehrávají společné akce, od oslav narozenin, přes brigády, oblíbenou soutěž Spálovský Drsoň, až po letní dětský tábor. Tábory dělá Modrá legie už dvacet let, ale poslední roky jsou poznamenané lehkým zklamáním. „Většina dětí se vracela každý rok. V současnosti je patrná mnohem menší chuť dětí jezdit na tábory, kde není elektřina a jiné vymoženosti moderní doby,“ podotýká Karel Klimeš. Téměř stoletý jedinečný fenomén, spojený se svobodou, soužitím s přírodou a vlastní hudbou. To je český tramping. Jeho kořeny se dají hledat u skautů. Nebo spíš u těch, kteří opouštěli řád skautské organizace a pustili se do vlastních dobrodružství.
I přes občasné nářky, že mladé lidi už nic takového nezajímá a sedí raději u svých počítačů, se noví trampové rodí stále. Například malá ústecká trampská osada Stone City vznikla až v roce 2000. „Jako většina osad pořádáme nejrůznější víkendové vandry a toulky naší krásnou krajinou. Jednou za rok vyrážíme na velkej vandr a jednou za dva roky pořádáme potlach k výročí založení osady. V naší osadě platí prohibice, protože si myslíme, že se lidé dokážou bavit i bez alkoholu,“ říká zástupce šerifa Martin Hrubý aliasTabasco.