Opavské stopy na zeměkouli. Sportovci, umělci i tříkolky

Kdo nejvíce proslavil Opavu za hranicemi České republiky? Sedmička přináší výčet stop, které udělali Opavané ve světě.

Prchající stan, legendární lidová tříkolka, která neodmyslitelně patří k filmu Vrchní, prchni!, už zdaleka není jenom typicky českou záležitostí. Nová verze Velorexu, která se na silnicích objevila díky opavskému podnikateli Pavlu Brídovi, okouzlila Ameriku a jeho Velor-X-Trike se bude prohánět kolem prosluněných pláží v Miami a na Floridě. „Velor-X-Trike je určený hlavně pro zahraniční trh. Už to není to lidové vozítko jako jeho předchůdce. Jeho cena se vyrovná těm nejkvalitnějším motorkám. Amerika je pro něj ideální, i když nemůžu počítat s tím, že místní lidé budou mít k velorexu nostalgický vztah,“ řekl o znovuzrozeném velorexu jeho tvůrce Opavan Pavel Brída. Jeho firma nyní jedná s partnerem v Indianapolis, který má o model vážný zájem. „Chtěli bychom pro tamní trh vyrábět nejen velorexy, ale i nové pionýry a jiné úpravy našich strojů,“ konstatoval Brída.
Jestli si tříkolka původem z Opavy vydobyla úspěch na americkém trhu, léčiva z Tevy putují do celého světa. Výrobky cestují až do Hong Kongu, Thajska či na Taiwan. Asiaté používají třeba opavský nosní sprej, léky na snížení hladiny cholesterolu či prášky, které se podávají po transplantaci orgánů. Teva do Asie léky posílá v anglických obalech. „Exotika se na obalech našich léků, posílaných na exotická místa, neobjevuje. Písmo ála rozsypaný čaj je jen na příbalových letácích,“ komentuje mluvčí Karin Martínková.
Léky z Opavy míří také na Slovensko, do Ameriky, Ruska, Německa, Polska, Izraele, Mexika, Japonska nebo Indie.

Rebel na poli architektury

Opavu ve světě nereprezentují pouze výrobky, ale i slavní rodáci, kteří se dokázali ve svých oborech prosadit na celosvětovou úroveň. Patří mezi ně i architekt Joseph Maria Olbrich, důležitá postava vídeňské secese. „Mezi lety 1882 a 1886 studoval architekturu u Camilla Sitteho a Julia Deiningera ve Vídni. Jeho výstavní pavilon vídeňského uměleckého sdružení Secession patří k nejvýznamnějším příkladům secesní architektury v Evropě a vynesl mu celosvětovou slávu,“ řekl historik Eduard Klos. Talentovaný architekt, který kromě budov navrhoval třeba nábytek a šperky, se ne vždycky potkával s obdivem. „Olbrich byl umělcem mnoha řemesel, ne vždycky jej ale lidé pochopili. Například po dokončení výstavního pavilonu vídeňské secese si jeho strohý styl vysloužil řadu nelichotivých nálepek,“ poznamenal Klos na adresu významného opavského rodáka. Olbrich zemřel 8. srpna 1908 v německém Düsseldorfu. „Měl leukémii. Bylo mu čtyřicet let,“ doplnil Klos. Po celém světě je známá také spisovatelka a ochránkyně zvířat Joy Adamsonová, která se narodila narodila jako Friederike Victoria Gessnerová v Opavě v domě Na Rybníčku 48. „Žila v Opavě dvanáct let, než se s matkou přestěhovala do Vídně. Do Afriky se poprvé dostala v roce 1937, kde poznala svého druhého muže, švýcarského přírodovědce Petera Ballyho. Díky němu začala malovat a stala se z ní výborná kreslířka,“ uvedl Klose. Výtvarné prace Adamsonové měly sice úspěch, nejznámější je ale její literární příběh o lvici Else. Navazující dílo, Příběh levhartice Penny musel ale dokončit spisovatelčin asistent. „Cestovatelku zavraždil v roce 1980 bývalý zaměstnanec, kterého propustila za krádež. Za vraždu dostal doživotí,“ popsal Klos.

Fotbalové hvězdy z opavských trávníků

Z Opavy pochází také řada slavných sportovců. A protože nejpopulárnější je fotbal, několik úspěšných fotbalistů, kteří hrají v prestižních evropských týmech, prošlo opavským klubem. Libor Kozák je platným členem italského Lazia Řím a Zdeněk Pospěch hájí barvy Kodaně.
„Měli jsme z jeho přestupu velkou radost. Byla to dobrá reklama jak pro klub, tak celou Opavu. Naši mladí hráči navíc dostali dobrý příklad, že poctivá práce se vyplatí,“ okomentoval Kozákův odchod manažer SFC Opava Pavel Hadamczik. Libor Kozák za více než dva roky nabral velké množství cenných zkušeností, začátek ale lehký nebyl. „Když jsem poprvé nastupoval do zápasu s Laziem, byl jsem šíleně nervózní. Nakonec to ale celkem vyšlo, i když jsme ten zápas prohráli,“ řekl Kozák.