Opavskou bojovnici v Thajsku milují

Raději rány rozdává, než aby je přijímala. Pavla Stankeová si v ringu dokázala získat srdce thajského publika tím, že smetla jejich nejlepší bojovnici.

Vyhrála Pohár Královny v Bangkoku i Olympijské bojové hry v Severní Koreji. Thaiboxerka Pavla Stankeová umí přijímat rány, ale ještě lépe ji jde rány dávat. „Thajský box mi pomohl. Dal mému životu řád a disciplínu,“ svěřuje se Stankeová.

Proč jste se rozhodla dělat thajský box?

Tento sport spojuji s duchovnem a filozofií. Hodně mi pomohl v dospívání. Dal mi do života řád a disciplínu. Měla jsem možnost hodně cestovat a získávat zkušenosti od těch nejlepších učitelů, jak z otevřených kempů a škol z Thajska, které mají stoletou tradici, tak i z jiných částí světa. Měla jsem možnost získat trenérské a rozhodcovské certifikáty na celosvětové úrovni.

Zkoušela jste i jiné sporty, nebo jste se rovnou pustila do těch bojových?

Začínala jsem u gymnastiky a atletiky, ale tyto sporty mi nedávaly potřebný adrenalin. K bojovým uměním jsem se dostala už v deseti letech, kdy jsem viděla akční film a oslovil mě natolik, že jsem se rozhodla vyzkoušet asijská bojová umění. Přihlásila jsem se do karate a rychle se učila jeho technikám. Stále jsem však postrádala těsnější kontakt se soupeřem, proto mou další volbou byl kickbox a pak už jsem plynule přesedlala na thaibox a box, které patří mezi reálnější a tvrdší plnokontaktní bojové sporty.

Mají ženy k thaiboxu jiný přístup než muži?

Pokud to člověk chce dělat na vrcholové úrovni, tak rozdíl mezi mužským a ženským boxem není tak veliký. Trénink je pro ženy stejně náročný jako pro jejich mužské kolegy. Já osobně trénovala ve všech váhových kategoriích jenom s muži. A ti mě rozhodně nešetřili. V zápase se to pak ukázalo, protože nemůžete brát ohledy na to, jestli je to muž nebo žena.

Bylo těžké získat uznání v zemi, kde thajský box vznikl?

Thajský bojovník je pro tamní publikum něco jako bůh. V Bangkoku se mi povedlo dobře zatančit rituální tanec Wai-kru, kterým se vyhánějí z ringu zlí duchové a vyzývá se soupeř k boji. Potom jsem během dvaceti vteřin porazila nejlepší Thajku.

Jak to fandové přijali?

Vytáhli mě z ringu a nosili na rukou. Byl to nezapomenutelný pocit.

Byla jste někdy vážněji zraněná?

Musím to zaklepat, ale ne. Jen klasické modřiny z tréninku. Je to asi tím, že se bolesti tak trochu bojím, proto v ringu dělám vše proto, abych těch úderů dostala co nejméně a víc jich rozdala.

Jaký z vašich úspěchů je pro vás nejcennější?

Za svůj největší a nejcennější úspěch považuji vítězství na Queen´s cup v Bangkoku, na nejprestižnějším turnaji ženského thaiboxu. A také vítězství ve Světovém poháru a na olympijských hrách bojových sportů v Severní Koreji.

Bojí se vás muži, když zjistí, že bojujete v ringu?

Nevím, jestli se přímo bojí, ale vždycky měli trochu zábrany. Iniciativnější jsem musela být já.