Opět vítězem. Jiří Kati, silák s činkou

Pětačtyřicetiletý silák z Opavy přes potíže s rameny hravě poráží evropskou elitu. Letos to dokázal ve francouzském Hagondange.

Trénuje trochu jinak, silové disciplíny bere trochu jinak než ostatní, není to ani vzorový sportovec s perfektní stravou a speciálním režimem. Jiří Kati má prostě sílu a váha, kterou zvedá, by stačila i na světový titul. V benchpressu, sportu, při kterém závodník vleže vzpírá činku nad sebou.

Kolik titulů se vám už podařilo vybojovat? Když jsem se sportem kdysi začínal, tak jsem měl republikový titul jako horolezec. V benchpressu jsem sedmnáctkrát mistr republiky, z toho jedenáctkrát v kategorii mužů a šestkrát v masters. Mistr Evropy jsem potřetí a k tomu mám bronz z mistrovství světa.

Co z toho je pro vás nejcennější? Hodně si vážím šňůry dvanácti republikových titulů v řadě a taky zvednutých 242,5 kilogramu. Kolik vám k titulu stačilo zvednout letos ve Francii?
Funguje to tak, že základní hodnotu závodník nahlásí a může ji změnit ještě pár minut před samotným závodem. Jeden z mých soupeřů měl v základu napsaných 240 kilo, já měl 230 a rozhodl jsem se, že to prostě nezměním. On s tím nakonec nehnul, a tak mně těch 230 stačilo.

Proč s takovými výsledky nezkusíte mistrovství světa? Ono to není nejlevnější. Všechno si platím sám a prakticky se nic nevyhrává. Mistry světa celkem běžně porážím, akorát na jiných podnicích. Příští rok bych ale chtěl jet na mistrovství do Dánska.

Jel byste si pro vítězství? Titul mistra světa mi ještě chybí, ačkoli o jeden jsem podle mého přišel jenom kvůli rozhodčím.

Jak to myslíte? V roce 2007 jsem zvedl 217,5 kilo ve druhém i třetím pokusu. Posuzovali to tři rozhodčí, z toho Američan mi uznal všechny, zatímco Němec s Japoncem žádný. Vyhrál to totiž německý závodník a na druhém místě byl japonský. To mě tenkrát hodně štvalo, protože jsem si byl jistý, že poslední pokus byl určitě čistý.

Jak takovou dlouhodobou zátěž snáší zdraví? Začal jsem mít problém s rameny. Sice uzvednu desítky kilo, ale někdy zase nedám ruku ani za opěradlo v autě. Doktor mi nedoporučuje dál závodit, ale já si nemůžu pomoct. Závodit budu dál, i kdybych vybojoval mistrovský titul. Sice ne tak často, ale pořád.
Máte nějaký speciální tréninkový režim? Nic takového. Jím jako kdokoli jiný, navíc kouřím a piju dost kávy. Regenerace mi už trvá déle a kvůli ramenu nemůžu trénovat tak, jak bych chtěl. Za ty roky ale mám sám sebe přečteného, a tak vím, jak se připravit. Sledujete i jiné sporty? Od patnácti let jsem dělal atletiku a dodnes se alespoň na tu extraligovou jezdím dívat. Osobně znám několik vrcholových atletů, třeba Jana Železného nebo Tomáše Dvořáka, a jsou to výborní lidé, se kterými si dokážu popovídat o všem a vždycky je to příjemné.