Opilci dluží za vyspání | E15.cz

Opilci dluží za vyspání

Od počátku roku se na záchytce nedobrovolně vyspalo osmdesát opilců.

Francouzští fotbalisté Alexandre Mendy a Ludovic Sylvestre hrající za prvoligový FK Mladá Boleslav se shodli, že nejvíc je v jejich působišti překvapilo, kolik opilých lidí potkávají ve městě během dne. V takovém množství něco takového podle nich ve Francii neexistuje.
V Mladé Boleslavi je od loňského července v provozu záchytná stanice pro alkoholem zmožené výtržníky. Což je svým způsobem velmi drahý hotel.

Všichni si oddechli

„Pobyt na záchytce stojí čtyři tisíce korun,“ uvedla mluvčí Klaudiánovy nemocnice Kamila Hamáčková. Nejčastějšími klienty jsou bezdomovci a cizinci převážně polské a slovenské národnosti.
„Na záchytku se dostávají opilci, které nelze vzbudit a pak dostat z místa, kde usnuli. Také takové lidi, kteří budí pohoršení nebo znečišťují prostředí,“ vysvětlil mluvčí městské policie Ondřej Kubala.
Strážníci vybudování záchytky v areálu Klaudiánovy nemocnice uvítali. Než fungovala, museli opilce doprovodit do jejich bydliště. A v případě, že bylo ohroženo jejich zdraví či dokonce život, vozili je na interní oddělení Klaudiánovy nemocnice. Tam si ovšem lékaři a sestřičky s některými agresivními alkoholiky často nevěděli rady. „Takové řešení nevyhovovalo,“ potvrdil Kubala.

Agentury opilce nechtějí

Když ve druhé polovině loňského roku automobilka Škoda propouštěla agenturní zaměstnance a ti se rozjeli do zahraničních domovů, v ulicích výrazně ubylo výtržností a opilců.
Letošní návrat prosperity do výroby automobilů nijak dramaticky strážníkům práci nezvýšil. Policejní mluvčí Kubala potvrdil, že agentury se zaměstnanci, kteří měli opakovaně problémy s alkoholem, přerušily spolupráci. Přesto je záchytná stanice téměř denně využívána.
V letošních prvních pěti měsících se na záchytce vystřídalo osmdesát opilců. Jejich pobyt stál 320 tisíc korun. Ne všichni ovšem zaplatili. Nemocniční účetní vykazuje v souvislosti se záchytkou příjem 121 252 korun. Ovšem v této částce jsou zahrnuté i některé dlužné splátky z loňského roku.
„Nezaplacené peníze vymáháme soudně,“ potvrdila mluvčí nemocnice Kamila Hamáčková s tím, že ztrátový provoz záchytky dotují krajský úřad a boleslavský magistrát.
Každodenním koloritem práce městských strážníků stále zůstávají případy spojené s alkoholem. Pro informaci, v minulém roce se zabývali téměř tři a půl tisícem porušení veřejného pořádku v souvislosti s jeho nadměrnou konzumací. V dalších téměř tisíci případech došlo k porušení městské vyhlášky omezující konzumaci alkoholu na veřejně přístupných místech.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!