Opiové dýchánky v 19. století sváděly na scestí i tehdejší dámy a gentlemany | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Opiové dýchánky v 19. století sváděly na scestí i tehdejší dámy a gentlemany

Martin Mrázek - Reflex.cz

Časy, které symbolizuje královna Viktorie, si většina z nás představuje jako mimořádně upjaté období plné striktních společenských pravidel. Životní náplní žen je pak často v těchto představách maximálně popíjení čaje a vzájemné utahování korzetů. O to překvapivější jsou následující snímky, které zobrazují perfektně oblečené dámy a gentlemany pod vlivem tehdy mimořádně oblíbené drogy – opia.

Světovým centrem kouření opia bylo na konci 19. a začátku 20. století americké San Francisco. Zde byste nalezli ta nejluxusnější doupata a rovněž největší počet závislých lidí. Proč také ne… Jen velmi málo doktorů tehdy varovalo před nebezpečím, jaké užívání drog znamená. Opium bylo ale rozšířené po celém světě. Charles Dickens tehdy popisoval Londýn jako hlavní město této drogy. Pravdou ale je, že z hlavního města Velké Británie nepochází žádný ze snímků, které naleznete ve fotogalerii. To na druhé straně kanálu La Manche to bylo o dost horší.

Sto let staré fotografie odhalují ideály ženské krásy z celého světa

V Paříži se na konci 19. století nacházelo zhruba 1200 opiových doupat a jedním z nich měl být údajně i legendární klub Moulin Rouge. Přičemž pro ty opravdu VIP osoby byly k dispozici prostory přímo v hlavě proslulého dřevěného slona, který zde stál na zahradě. Opiu propadla řada slavných osobností, včetně básníka Charlese Baudelaira, malíře Picassa či životního partnera Jeana Maraise, Jeana Cocteaua.

Prohlédněte si unikátní snímky z nezapomenutelných okamžiků naší historie

Pokud budete přemýšlet nad tím, proč prakticky všichni uživatelé opia na fotografiích leží na boku, tak jsou k tomu hned dva důvody. Stav, který droga vyvolává, je podobný snům a případné chození by tento prožitek utlumilo. Ale hlavně jde o to, že při případném zvracení se člověk ležící na boku neudusí...

Fotoreportáž připravil server Reflex.cz

Autor: Martin Mrázek - Reflex.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!