Ostravané mají jasno: chtějí čistší vzduch, hezčí školy a víc úsměvů

Více dýchatelného vzduchu a méně kriminality. Takovou Ostravu by si podle ankety Sedmičky přáli lidé, co tu žijí.

Chceme Ostravu čistou, zelenou a bezpečnou. To je vzkaz, který posílají politikům před říjnovými komunálními volbami Ostravané.
Sedmička se tří set lidí z města zeptala, co by během následujících čtyř let chtěli jinak. Nejčastější odpověď? Samozřejmě vzduch, který by se dal normálně dýchat.
„To rozhodně! Ostravský smog, který se občas dá krájet, není nic příjemného,“ říká například studentka Veronika Czechová. Za pravdu jí dalo mnoho dalších. Ostravané si přejí, aby politici na znečišťovatele ovzduší více tlačili. Je zajímavé, že především starší lidé vidí problém jinak. „Vzduch se podle mě mění k lepšímu. Neříkám, že je dobrý, ale jak to vypadalo kdysi? Třeba v šedesátých letech? Člověk si na sebe nemohl vzít bílou košili. Hned byla černá. Teď je to mnohem lepší,“ vzpomíná Ladislav Vontor.
A co dalšího by lidé chtěli změnit? Nejčastější motivy, které se v odpovědích opakovaly a s nimiž by město mělo hnout, jsou vysoká míra kriminality, problematické parkování v centru a zanedbané parky.
Polovina ze tří stovek oslovených lidí není spokojena s bezpečností ve městě. „Chtělo by to udělat pořádek s těmi, kteří nevědí, co je to slušnost mezi lidmi a troufají si na starší a slabší,“ myslí si automechanik Petr Patrman, kterému před časem podvodník okradl příbuzného.
Dalším Ostravanům scházejí ve městě příjemná místa k odpočinku. Především parky podle jejich názoru nevypadají příliš lákavě. „Mělo by tam být více odpadkových košů, pejskaři by je určitě využili. Dobudování cyklostezek by také nebylo špatné,“ domnívá se úřednice Alena Pondělíčková.
Zedník František Bednář by uvítal místo, kam by se svými třemi dětmi mohl chodit za zábavou. „Nějaký velký zábavní park pro děti, kde by byly atrakce a kolotoče, prolézačky, houpačky, skluzavky. Zkrátka místo, kde by se děti bavily,“ přeje si Bednář.
Řidiči by zase uvítali snazší parkování v centru města a dostavění všech důležitých cest. „Systém parkování v centru mi přijde zvláštní. Člověk tam krouží jak cvok, než zaparkuje. Pokud zaparkuje,“ líčí Pavel Beneš. Ještě více by ho potěšilo dobudování cesty z Ostravy do Opavy. „Jezdím tam často a není to nic příjemného. Jenže jak to vypadá, pan ministr to vzal hopem,“ kritizuje řidič Beneš rozhodnutí ministra dopravy Víta Bárty, který stavbu silnice mezi oběma městy zastavil.
Ti, co nejezdí autem, zase přemýšlejí, jak by vylepšili služby dopravního podniku. Některým se zdá, že musejí na zastávkách dlouho čekat, maminky volají po snazším nastupování. „Uvítala bych více nízkopodlažních spojů. Jezdím s kočárkem a vytáhnout jej po schodech nahoru, to je občas rébus,“ říká Kateřina Tichavská. Byla by ráda, kdyby i úřady byly blíže u sebe. Když musí něco vyřídit, obíhá půl města.
Studenti chtějí zase hezčí školy. „Kdyby byla budova opravená, lépe by se tam studovalo,“ říká student pedagogiky Zdeněk Marosz. „Město by mělo více přispívat na školství a také na neziskové organizace,“ myslí si učitel Martin Smutný.
Důchodkyně Jaroslava Vašková dodává, že je třeba, aby se nad sebou zamysleli lidé, kteří tu žijí. „Že ve městě není čisto, že se tu válejí odpadky? To se ale musí změnit lidé, kteří je klidně vyhodí na zem. Kolikrát si město ničíme sami,“ tvrdí Vašková. To samé platí podle ní i o ovzduší. „Stačí se podívat, co někdy lidé v rodinných domcích spalují. Zameťme si před vlastním prahem,“ nabádá důchodkyně.
Přání mladé slečny Ladislavy Volné je nadčasové a uplatnit by se dalo i jinde než v Ostravě. „Lidé by se na sebe mohli více usmívat a být k sobě přátelštější,“ myslí si.
Ale jsou i spokojení Ostravané. „Pořád se tu něco mění, kolikrát mě to překvapí. Ostrava byla kdysi odrbaná, teď vypadá mnohem lépe. Je pěkná,“ myslí si Šárka Voznicová.