Papoušek krasavec dělá na Seychelách úřadům těžkou hlavu | E15.cz

Papoušek krasavec dělá na Seychelách úřadům těžkou hlavu

Alexandr malý
Alexandr malý
• 
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Palmový háj, který si uchoval své prehistorické panenství, původní rostlinné a živočišné druhy, stejně jako pláže s bílým pískem... Seychelský ostrov Praslin je synonymem malého ráje. Před nedávnem se však úřady začaly obávat, aby nevznikl nelítostný konflikt mezi starým obyvatelem ostrova, tedy papouškem černým, a vetřelcem, alexandrem malým.

Biology v září vylekal nález pouhého jednoho pírka, nalezeného při inspekci v pralesní rezervaci Májové údolí (Vallée de Mai), která je na seznamu světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). „Podle znaků, které jsme mohli zjistit, jde skutečně o pírko alexandra malého,“ potvrzuje Vilna Accoucheová z vědeckého programu Nadace Seychelských ostrovů (SIF), která Májové údolí spravuje.

Jsou to slavná místa: podle UNESCO je toto údolí se svými šesti druhy původních palem, včetně vzácné Lodoicey seychelské, která roste pouze na Seychelách, výjimečným příkladem vývoje světové flóry. To vše tvoří ekosystém, který skýtá unikátní úkryt původní populaci, jako je papoušek černý, jehož zobák v období hnízdění žloutne. Tento pták je rovněž zanesen na červeném seznamu Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) jako druh ohrožený vyhubením. Podle odhadů nadace SIF se počet papoušků černých odhaduje na 500 až 900 jedinců.

Alexandr malýAutor:

Malého papouška černého při procházce po stezkách Májového údolí spatříte jen těžko. Často bývá ukryt pod velkými listy palmy Lodoicey seychelské. Jeho život již ohrožuje přítomnost koček, krys, ale i jiných ptáků, kteří se podobně jako on živí nezralými plody ovoce, karambolou, papájou či mangem.

Nadace SIF ale bije na poplach: invaze alexandra malého, který nejen požírá tutéž potravu, ale skrývá se také ve stejném prostředí jako papoušek černý, může mít osudové následky. „Největší nebezpečí, které s sebou nese invaze alexandra malého na Praslin, spočívá v tom, že by mohl na papouška černého přenést onemocnění zobáků a peří papoušků (cirkovirózu),“ vysvětluje Vilna Accoucheová. Černý papoušek vždy žil stranou od konkurenčních druhů a kdyby byl vystaven této chorobě, mohl by vyhynout, dodává.

Alexandr malý se na Seychelách rozšířil jako domácí zvíře v 70. letech minulého století. Do přírody na souostroví pronikl v 90. letech, kdy se několika jedincům na ostrově Mahé podařilo uniknout z klecí.

Ostrov PraslinAutor:

Ředitel nadace SIF Frauke Dogley však soudí, že nebezpečí hrozící papouškům černým na ostrově Praslin je třeba brát s rezervou. Pouhý nález jednoho peříčka ještě nemusí nic znamenat. Aby se hrozba potvrdila, musel by být alexandr malý na ostrově Praslin prokazatelně zjištěn.

Přesto je však jeho nadace v pohotovosti. Před několika lety, v říjnu 2011, byl totiž již jeden alexandr malý na ostrově objeven.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video