Peníze na likvidaci autovraků asi půjdou do Zelené úsporám | E15.cz

Peníze na likvidaci autovraků asi půjdou do Zelené úsporám

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Přebytečné stamiliony korun z poplatků, které vybral Státní fond životního prostředí (SFŽP) na ekologickou likvidaci autovraků, asi sněmovna převede do programu Zelená úsporám. V něm naopak peníze schází kvůli enormnímu zájmu o dotace na zateplování domácností.

Převod peněz má umožnit vládní novela, kterou opoziční poslanci sice odmítli schválit hned v prvním čtení, ale lhůtu na projednání ve výborech zkrátili jen na tři dny. Podle Kateřiny Konečné (KSČM) si chtějí být jisti, že převodem nebude porušen žádný jiný zákon.
Program Zelená úsporám disponuje 19 miliardami korun, zájem o dotace je ale tak veliký, že žádosti převýšily tuto částku o osm miliard. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) už získal souhlas vlády k odejmutí podpory veřejným budovám, tím ušetřil čtyři miliardy. Kontrolou žádostí by podle něj měla vzniknout úspora ve výši miliardy korun. Dalších 600 milionů korun chce získat z prodeje emisních povolenek do Japonska a Německa a 250 milionů korun ze snížení technické asistence.

„na podporu sběru, zpracování, využití a odstranění vybraných autovraků“. Velká část z vybraných prostředků ale zůstává nevyužita na účtu SFŽP. „Proto se navrhuje rozšíření účelového určení výnosů z poplatku i na podporu ochrany jiných složek životního prostředí,“ uvádí zpráva zveřejněná v elektronické legislativní knihovně vlády. Program Zelená úsporám je určen na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie v obytných domech. Podpora se poskytuje formou nenárokové dotace. Program je financován z příjmů z prodeje emisních kreditů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video