Planetka prolétne kolem Země blíž než některé družice | E15.cz

Planetka prolétne kolem Země blíž než některé družice

asteroid, ilustrační foto
asteroid, ilustrační foto
• 
ZDROJ: bellenews.com

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na pouhých 28 tisíc kilometrů se přiblíží k Zemi planetka 2012 DA14. Asteroid prolétne kolem Země 15.února. Bude nejen uvnitř oběžné dráhy Měsíce, ale dostane se níže, než létají geostacionární satelity. ČTK to dnes sdělila Česká astronomická společnost. Lidé budou mít podle ní možnost těleso spatřit malými dalekohledy.

Nejblíže k Zemi bude planetka ve 20:26 SEČ. V té době se bude lidem jevit nejjasněji, bude jen o málo slabší než hvězdy viditelné pouhým okem. Jen několik minut po svém nejjasnějším průchodu pak doputuje asteroid nad střední Evropu, vyjde na východě společně se souhvězdím Panny. V té době však nastane její zatmění a pozorovat ji bude možné až ve 20:48.

Síla hypotetické srážky by zlikvidovala velkoměsto

Planetka 2012 DA14 je blízkozemní, v porovnání s řadou jiných asteroidů je velmi malá. Její průměr odhadují astronomové zhruba na 45 metrů. „Pokud by nás pouze nemíjela, ale přímo se strefila do Země, naši planetu by jistě nezničila,“ uvedl ředitel rokycanské hvězdárny Karel Halíř. Podle něj by ale nastal výbuch, který by byl schopen zničit velkoměsto i s širokým okolím.

V době, kdy bude těleso kolem Země procházet, však nezpůsobí vůbec nic. „Asteroid nezmění přílivy. Nezpůsobí výbuch sopky, ba nebude mít sebemenší vliv ani na počasí,“ vysvětlil Halíř.

Do blízkosti Země se planetka podle astronomů znovu dostane v roce 2020. Odborníci budou muset ještě upřesnit, nakolik se změní její dráha a jak přesně proletí. Ani za sedm let však prý kolize zcela jistě hrozit nebude.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video