Plovoucí ostrovy. Kodaň vybuduje nový typ parku na moři | E15.cz

Plovoucí ostrovy. Kodaň vybuduje nový typ parku na moři

Michal Nosek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Australský architekt Marshall Blecher se spojil s dánským designérským studiem Fokstrot a zveřejnili plán na nový typ veřejného prostoru v centru Kodaně. Jedná se o umělé plovoucí souostroví.

Nezisková iniciativa nazvaná Kodaňské ostrovy navazuje na úspěch prvního prototypového ostrova CPH-Ø1, který byl v roce 2018 zakotven v městském přístavu. Letos mají vzniknout tři další uměle vytvořené ostrovy, a projekt se má dále rozvíjet.

Koncept Kodaňské ostrovy má za využití recyklovaných materiálů oživit zapomenuté části starého přístavu a zároveň posílit městskou zeleň. Stejně jako dvacetimetrová dřevěná plošina prototypu CPH-Ø1 s lípou ve středu, budou všechny ostrovy konstruovány ručně pomocí tradičních technik v loděnicích.

Nový park dá v budoucnu prostor k rozmanitým aktivitám, od plaveckých zón a plovoucích saun, po zahrady a plachetní kavárnu. Na ostrovech vznikne prostor pro rostliny, stromy a trávy, aby se zrodil  biotop pro ptáky a hmyz. Dno souostroví bude podle tvůrců ideálním místem pro mořské řasy, ryby a měkkýše.

Ostrovy se mohou sezónně přesouvat mezi nevyužívanými a nově vyvinutými částmi přístavu, aby reagovaly na městský růst. V zimě lze ostrovy spojit a vytvořit tak „super kontinent“ pro zvláštní akce nebo festivaly. Projekt Kodaňské ostrovy již získal i mezinárodní ocenění Taipei International Design Awards for Public Space a cenu za sociální design.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video