Plzeň použije úvěr dvě miliardy korun od EIB na celkem 18 staveb

Stavby vědecko-technického parku, tramvajové trati, divadla, fotbalového a atletického stadionu a stezek podél řek patří mezi 18 akcí, na něž Plzeň vydá peníze z dvoumiliardového úvěru Evropské investiční banky (EIB). Jejich seznam předběžně schválilo vedení banky, která s Plzní spolupracuje osm let. Minimálně stejnou sumu, tedy dvě miliardy korun, musí na stavby vydat město ze svého, řekl ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký (ČSSD). Plzeň už si bere od EIB druhý úvěr, první byl v objemu 830 milionů korun.

„Možnost čerpat další dvě miliardy jsme získali v prosinci 2009 po uzavření smlouvy s EIB. Peníze půjdou na spolufinancování projektů na modernizaci a rozšíření městské infrastruktury,“ uvedl náměstek. Ve smlouvě vymezila banka 15 přijatelných projektů a tři další předběžně schválila před několika dny. Mezi první patnáctkou staveb za 1,3 miliardy korun byly druhá etapa vědecko-technického parku, trolejbusová a tramvajová trať na Borská pole, zlepšení řízení dopravy, vylepšení škol, infrastruktura pro západní okruh, rozšíření infrastruktury zoo, vylepšení centra a veřejných prostranství, modernizace parku na Mikulášském náměstí, tři parkové zóny ve Štruncových sadech, křižovatka Koterovská-Habrmannova, stezky v říčních nivách (Greenways) a projekt Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015. „Předběžně už máme schválenou také rekonstrukci městského fotbalového stadionu a stavbu plochy pro atlety,“ dodal.

Z úvěru už byla vyplacena první tranše 350 milionů korun s úrokem 3,1 procenta, kterou město bude splácet od září 2014 do roku 2030. Druhou tranši 300 milionů korun chce čerpat v červnu, třetí (500 milionů korun) v březnu 2012 a poslední 850 milionů korun o rok později. „Peníze musíme vyčerpat do konce roku 2013,“ řekl náměstek. První úvěr si radnice otevřela u EIB v září 2004. Z celkem 830 milionů korun čerpala v červenci 2005 polovinu na vodohospodářskou infrastrukturu, tedy zádržné nádrže Gera a Bolevec, vodárenské soubory Lobzy a Vinice a odkanalizování Valchy, Radčic a Křimic. Úrokové sazby dvou vyplacených tranší činily 3,74 a 4,1 procenta. Splatnost první tranše začala loni, poslední peníze má radnice vrátit v listopadu 2026. Druhou polovinu si vzala Plzeň v listopadu 2008 na akci Čistá Berounka, konkrétně na dvě etapy vodovodu ve Lhotě, první část kanalizace v Liticích, obnovu kanalizace v ulicích Jiráskova, Goethova, Mozartova, Květná, posílení vodovodu a doplnění kanalizace v Radčicích, bolevecký a úslavský kanalizační sběrač, zádržnou nádrž na staré čistírně odpadních vod a dále na kanalizaci v Radobyčicích. Půjčku poskytnutou ve dvou tranších se sazbami kolem 3,5 procenta musí radnice uhradit do září 2029 a začne ji splácet v červnu 2013.