Počet ležáků v letošním roce znovu stoupá | E15.cz

Počet ležáků v letošním roce znovu stoupá

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ke konci prvního pololetí letošního roku evidují developeři v Praze ve velkých developerských projektech s 50 a více byty celkem 2034 dokončených neprodaných bytů, tzv. ležáků. Jejich počet tak přesně po roce pozvolného ubývání znovu vzrostl. Vyplývá to z analýzy přední české developerské společnosti EKOSPOL, která se soustavným monitoringem pražského developerského trhu zabývá již šestým rokem.

Rozhodnutí o zvýšení dolní sazby DPH z 10 na 14 procent, k němuž došlo k 1. lednu letošního roku, se pro developery s desítkami či stovkami dokončených bytů mohlo jevit jako požehnání shůry, které jim konečně pomůže zbavit se neprodejných dokončených bytů. Jenže nákupní horečka srovnatelná s roky realitního boomu se nekonala a ten, kdo byt kupoval, se zaměřil spíše na nabídku nových a výrazně levnějších rezidenčních projektů.

„Podíváme-li se na vývoj v počtu dokončených neprodaných bytů po čtvrtletích, zjistíme, že opravdu v loňském roce počty dokončených neprodaných bytů velmi pozvolna klesaly. V roce letošním ale došlo znovu k jejich nárůstu,“ přibližuje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL. (viz graf č. 1)

Ležáky ještě přibudou. Na vině je přehnaná výstavba

Za nárůstem „letošních“ ležáků paradoxně stojí znovu nereálná očekávání developerů od zmíněného zvýšení DPH. Vidina očekávané nákupní horečky klientů totiž v loňském roce vzbudila novou vlnu developerské aktivity. „Nehledě na cenu, lokalitu, praktickou využitelnost dispozic… Každý chtěl začít stavět ještě vloni s vidinou, že díky DPH všechno prodá. Ale znovu se tak nestalo. Navíc ne všechny byty zahájené v loňském roce již byly dokončeny, takže je téměř jisté, že celkový počet ležáků letos ještě naroste,“ myslí si Korec, jehož EKOSPOL má jako jediný z velkých developerů všechny dokončené byty vyprodány.

Typický ležák? Byt 2+kk v Praze 4 z roku 2009

Na základě různých kritérií můžeme relativně přesně charakterizovat typický developerský ležák. Z hlediska lokality půjde pravděpodobně o byt nacházející se v městském obvodě Praha 4, kde je dokončených neprodaných bytů nejvíce – celkem 465. Následuje Praha 3 se zásobou 395 ležáků a Praha 9 s 385 takovými byty. (viz graf č. 2)

Z hlediska roku dokončení půjde o byt zkolaudovaný v roce 2009. Těch je v Praze stále nejvíce, celkem 648. „Velmi dramaticky se ale zvyšuje počet bytů dokončených letos – jen za první pololetí už jich je 595 a jejich počet neustále narůstá. Do konce třetího čtvrtletí počet „letošních“ ležáků určitě převýší zásobu tři roky starých novostaveb,“ upozorňuje Evžen Korec. (viz graf č. 3)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video