Podívejte se: Deset nejohroženějších památek v Asii | E15.cz

Podívejte se: Deset nejohroženějších památek v Asii

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Asijským architektonickým pokladům od buddhistického kláštera v Afghánistánu po dávné město v Číně hrozí zánik. Příčin je několik a sahají od ekonomického rozmachu přes války až po turistiku, shodli se experti z Fondu světového dědictví (GHF), které citovala agentura AFP.

GHF jmenoval deset míst, která aktuálně čelí „nenapravitelné ztrátě a zničení“. „Těchto deset míst představuje pouhý fragment ohrožených pokladů po celé Asii a zbytku rozvojového světa,“ řekl výkonný ředitel fondu Jeff Morgan, který představil zprávu Asia's Heritage in Peril: Saving Our Vanishing Heritage (Asijské dědictví v ohrožení: Záchrana našeho mizejícího dědictví).

Architektonické poklady dávných vyspělých asijských kultur ohrožuje ekonomický rozmach, náhlý příliv turistů, nedostatek zdrojů na jejich ochranu a skutečnost, že se často nacházejí v oblastech sužovaných rabováním a konflikty.

Na ohrožené architektonické památky se podívejte ve fotogalerii:

Li Kchuang-chan, který vede čínský program GHF, vyzdvihl úspěch ochrany jednoho z posledních přežívajících čínských měst obehnaných zdí Pching-jao. Toto město s ohromujícím opevněním je dobře udržované a nádherně nasvícené. „Ale před 20 lety byly v Číně stovky podobných opevněných měst,“ řekl Li. „Všechna byla zdemolována.“

Experti se shodli, že globální snahy o záchranu architektonických památek jsou špatně koordinované a zaměřené. UNESCO se podle nich soustřeďuje prakticky výhradně na místa v bohatých evropských zemích, nikoli na památky v Latinské Americe nebo Asii. Více než 80 procent Světových památek UNESCO je v deseti nejbohatších státech, dodal GHF, který je nevládní a neziskovou organizací.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video