Podívejte se na unikátní 80 let staré letecké snímky z oblasti dnešního Izraele | E15.cz

Podívejte se na unikátní 80 let staré letecké snímky z oblasti dnešního Izraele

Tereza Stonišová - Reflex.cz

Píše se rok 1937. Stát Izrael neexistuje, jeho budoucí podoba z května 1948 je stále jen myšlenkou sionistů. Ve Svaté zemi funguje Britský mandát Palestina. V Německu v témže roce vládne malý křiklavý kancléř, který si o dva roky později spolu se Sovětským svazem rozdělí vliv v Evropě. Ve stejné době pak vznikla unikátní fotosérie tehdy ještě palestinských měst, kterou pořídil muž jako originální dárek pro své přátele. 

Krabice plná leteckých snímků budoucího státu Izrael se ukrývala schovaná v jedné z málo navštěvovaných částí archivu, který sídlí v izraelském Tel Avivu. Snímky jsou zajímavé tím, že jsou z druhé strany popsané hebrejsky a německy, což naznačuje, že se muž přátelil s německými Židy, pro něž byla série původně vyhotovena.

Snímky nechal v roce 1937 pořídit nadšenec jménem Zalman Shocken, který v Palestině podnikal, ale také vyučoval na místní jeruzalémské univerzitě. Byl to vzdělanec a zámožný podnikatel zároveň. I proto si mohl dovolit nechat zhotovit tyto snímky, které zobrazují například Jaffu, Tel Aviv nebo Jeruzalém. Snímky ležely v archivu neuvěřitelných osmdesát let. 


Více čtěte na Reflex.cz >>>


Z nebe mizejí jumbo jety. Prohlédněte si vrakoviště, kde stará letadla končí
Devět gigantů brázdících oceány: od obří jachty po největší nákladní loď světa
Inženýrské orgie: prohlédněte si ty nejdivočejší prototypy sovětských náklaďáků

Autor: Tereza Stonišová - Reflex.cz
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud