Pojišťovny varují před zaplavenými vozy z USA | E15.cz

Pojišťovny varují před zaplavenými vozy z USA

Nejméně 12 mrtvých po sobě zanechala "superbouře" Sandy, která v pondělí večer místního času (v noci na dnešek SEČ) udeřila na východní pobřeží Spojených států ve státě New Jersey. Na mnoha místech způsobila záplavy, přerušila dodávky elektřiny pro více než 5,5 milionu lidí a zkomplikovala dopravu.  (Foto Profimedia)
Nejméně 12 mrtvých po sobě zanechala "superbouře" Sandy, která v pondělí večer místního času (v noci na dnešek SEČ) udeřila na východní pobřeží Spojených států ve státě New Jersey. Na mnoha místech způsobila záplavy, přerušila dodávky elektřiny pro více než 5,5 milionu lidí a zkomplikovala dopravu. (Foto Profimedia)
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, nos

Do Česka by se mohly dostat vozy, které se loni ocitly pod vodou při hurikánu Sandy v USA. Podle údajů amerických pojišťoven bylo hurikánem zaplaveno více než 230 tisíc aut. Upozornila na to společnost Cebia, která se zabývá ověřováním kvality ojetých automobilů.

Američané se zbavují automobilů, které poškodil loňský uragán Sandy. „Velké množství těchto vozidel je dále nabízeno k prodeji v USA a některé z nich byly nebo budou vyvezeny do Evropy a mohou být prodány v ČR,“ uvedl ředitel Cebie Martin Pajer. Cebia však zatím na žádný takový vůz v Česku nenarazila.

Záplavová voda, která obsahuje mimo jiné velmi jemné bahno a sůl, ve velmi krátké době znehodnotí konektory, tištěné obvody nebo řídicí jednotku vozu. „To je konec jakéhokoliv moderního vozu, protože nikdy nebudete vědět, co zrovna nahodile přestane fungovat. Například náhlý výpadek ABS či stabilizace podvozku v kritické situaci a tím způsobená havárie může znamenat velké škody na majetku i zdraví,“ upozornil Aleš Zich ze společnosti Auto AZ Consulting.

Hurikán Sandy byl největším zaznamenaným atlantickým hurikánem v historii. Ve Spojených státech zasáhl v říjnu loňského roku nejméně 24 států, od Floridy po Novou Anglii a Západní Virginii. Zvýšená hladina moře těžce postihla New York a zaplavila kromě mnoha ulic některé tunely a stanice newyorského metra v oblasti Dolního Manhattanu. Do Česka se loni dostalo ze zahraničí 124.343 aut, což je o šest procent méně, než v roce 2011.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.