Pokuta pro otce vraha: 15 tisíc korun | E15.cz

Pokuta pro otce vraha: 15 tisíc korun

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jana Heidinger zastřelil v únoru manžele Malhocké. Jeho otci hrozí pokuta za špatné zajištění zbraně.

Pro osmadvacetiletého Mikuláše Malhockého, jehož otce s manželkou zavraždil jeho nevlastní bratr Jan Heidinger, je to další absurdita. Heidinger vzal pistoli zřejmě doma. Už před Vánoci dvojici zastrašoval. Heidingerovu otci jako majiteli zbraně teď hrozí pokuta za to, že ji podle předpisů dobře nezajistil. Nejvíc patnáct tisíc korun.
„Vyhodnotili jsme věc jako přestupek a předali příslušnému správnímu odboru na magistrátu,“ uvedl policejní mluvčí Jiří Matzner.
Mikuláš Malhocký od počátku vyžaduje po policii, aby důkladně zjistila, jak se zbraň dostala do ruky vraha. Jeho nevlastní, stejně starý bratr v jediném okamžiku zabil v českobudějovickém bytě dva blízké lidi. Kromě svého otčíma, dvaašedesátiletého hudebníka Pavla Malhockého, i jeho ženu, která je Heidingerovou matkou. Několik měsíců před tím dvojici vyhrožoval a cvičil na střelnici.
Heidinger je teď obviněný z vraždy, nedovoleného ozbrojování a porušování domovní svobody. Hrozí mu až výjimečný trest.
Jana Heidingera zkoumají psychiatři v ústavu vazební věznice v Brně. Začátkem měsíce dokonce poslal médiím dopis, ve kterém svádí svoji vinu na matku a otčíma. Tvrdí, že jej týrali, trestali, a proto je začal nenávidět. Chtěl se jim pomstít, činu v dopise nelituje. „Jeho výpověď je nešťastná. V průběhu našich setkání mě ujišťoval, že hluboce soucítí s pozůstalými,“ reagoval Heidingerův advokát Milan Miškovský.
Mikuláš Malhocký se ale domnívá, že dopis vyjadřuje skutečný obraz myšlení jeho nevlastního bratra. V ústavu Heidingerovi totiž lékaři nepodávají žádné léky.
Informace o týrání je podle něj nepravdivá. Zároveň ale přiznává, že nevlastní bratr se od nové rodiny odlišoval a stal se samotářem. Po rozvodu rodičů zůstal jako desetiletý s matkou, ale brzy po narození sester v novém manželství se odstěhoval k otci.
Odlišnost Heidingera mladšího od rodiny Pavla Malhockého potvrdil i Antonín Zušťák, který je jejich sousedem v chatové osadě u Rančic. „V poslední době sem zajížděl jen občas na kole. Pavel s manželkou Janou a dcerami se zajímali o hudbu, hrálo se tady na kytary. Je pravda, že největší pozornost rodiny se soustřeďovala na dcery, protože byly nejmladší,“ přiblížil Zušťák.

Známí týrání odmítají

Známí Malhockých ale odmítají jakékoliv týrání, na které si Heidinger stěžuje. Jeho nevlastní otec Pavel Malhocký dokonce připravoval v přestavované chatě čtyři podkrovní pokoje pro děti, počítal tedy i s ním.
Zatím není jasné, zda kauza skončí obžalobou a soudem. „Znalecké posudky měly být hotové do dubna, vypracovává se další. Pokud prokážou mému klientovi nepříčetnost a duševní poruchu, může být obvinění zproštěn,“ uzavřel advokát Miškovský.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video