Policie našla muže, kteří vyhodili do povětří budku | E15.cz

Policie našla muže, kteří vyhodili do povětří budku

Déle než dva měsíce pátrali ostravští policisté po neznámých pachatelích, kteří počátkem července rozmetali pomocí výbušniny budku u řeky Odry.

Dva muže ve věku 25 a 27 let nyní policisté obvinili z poškození obecně prospěšného zařízení a poškození cizí věci. „Motiv? Tím byla klukovina,“ řekl o činu mladých mužů ostravský kriminalista Radim Bena.
Na počátku všeho byla oslava narozenin spojená s alkoholem. Jeden ze slavitelů je fanouškem výbušnin. Přesvědčil svých pět přátel, aby jednu z nich vyzkoušeli. Šestice mužů tak dojela autem k osamělému místu u řeky poblíž známé ostravské restaurace Bořík. Místo někteří z nich dobře znali, protože sem chodí na ryby. Hlavní dva aktéři vytáhli výbušninu, hodili ji do budky, natáhli k výbušnině zvonkový drát a odpálili pomocí baterie z mobilu. Byl 5.červenec před třetí hodinou ráno. Ostatní osádka auta byla podle policistů kvůli oslavám už v takovém stavu, že si akci ani příliš nepamatuje. Výbuch budky nikoho nezranil. Jen notně vylekal rybáře, který seděl na protějším břehu. Ten se stal jediným svědkem události. V budce bylo uloženo zařízení k regulaci vodní hladiny řeky. Obé z poloviny osmdesátých let minulého století. Celé i s budkou to mělo hodnotu zhruba patnácti tisíc korun.
Na vyšetřování se podíleli i pyrotechnici z Prahy. Experti zjistili, že pachatelé použili vojenskou běžně nedostupnou výbušninu. „Měli jsme jeden dobře informovaný zdroj,“ vysvětlil neurčitě kriminalista Bena, jak nakonec policie pachatele našla.
Zatčeni byli v pondělí ráno. Všichni se přiznali během pěti minut. „Doslova čekali, až si pro ně přijdeme. Byli už předem domluvení, že všechno přiznají. V dalších dnech, když všechno viděli v televizi, si uvědomili, že asi bude průser,“ řekl o průběhu vyšetřování Bena. Dodal, že na tak rychlé přiznání viny nejsou ostravští kriminalisté vůbec zvyklí.
Hlavní obviněný vypověděl, že vojenskou výbušninu koupil pomocí internetu. „Obvinění všeho litují a chtějí škodu uhradit. Vyšetřováni jsou na svobodě,“ doplnil Beno. Na místě staré budky vyrostla nová. Mladí muži mohou být odsouzeni maximálně na tři roky do vězení.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!