Politici versus lidé. Už dnes

Sedm kandidátů na ostravského primátora, proti nim sedm Ostravanů. To bude ostravská předvolební debata Sedmičky.

Kino Vesmír v centru Ostravy, pátek 24. září v šest hodin večer. Právě tam se sedm Ostravanů zeptá politických lídrů, jak hodlají vyřešit problémy, které zdejší lidi nejvíce pálí. Můžete být u toho i vy.

Známí i nováčci

Před lidi z města se postaví jednička kandidátky ČSSD, současný ostravský primátor Petr Kajnar. Čtyřiapadesátiletý politik je na radnici osm let, z toho čtyři roky byl náměstkem pro investice, další čtyři městu šéfuje.
Debatovat přijde také jeho nynější náměstek pro životní prostředí a soupeř v boji o primátorské křeslo, lídr kandidátky ostravských občanských demokratů Dalibor Madej. Kdysi chtěl být pilotem, jenže je na to prý příliš vysoký. Teď by rád řídil město.
Životní prostředí se za jeho náměstkovské éry stalo ve městě tématem číslo jedna a ve své kampani se o něm zmiňují všichni, kdo v Ostravě kandidují. I nově vzniklé hnutí Ostravak, které se pokusí získat křesla v zastupitelstvu vůbec poprvé. Do čela jako jediné postavilo ženu, ekonomku Evu Schwarzovou. Ta také v pátek přijde debatovat do Vesmíru.
Nováčkem v politice jsou i Petr Kazimirski z Věcí veřejných a Aleš Juchelka, lídr ostravské TOP 09. Juchelka má proti Kazimirskému jednu výhodu. Jeho tvář Ostravané dobře znají, dlouho ji vídali na obrazovkách České televize, kde Juchelka moderoval.
Další, kdo bude čekat na otázky lidí, je Lukáš Curylo, ředitel Diecézní charity ostravsko-opavské, který je na prvním místě kandidátky lidovců. Sedmičku diskutujících doplní Martin Juroška, mladý zástupce ostravských komunistů. Čtyřiatřicetiletý vysokoškolský učitel je v politice osm let. Byl zastupitelem Michálkovic, teď mu končí mandát v zastupitelstvu města.

V otázkách mají jasno

Každý ze sedmi Ostravanů položí otázku jednomu z politiků. Ten na ni bude přede všemi odpovídat. „Jsem připravená se ptát, otázka se nabízí, politiky si chci vychutnat,“ říká Pavla Skýbová, která bude na setkání mluvit za skupinu lidí, které spojuje společný problém. Také Karel Harabiš už ví, nač se politiků zeptá. „Vím o slabině, kterou naše město má, chci vědět, co s ní udělají,“ plánuje Harabiš.