Postup? Zatím jim stačí první pětka

Třetiligoví florbalisté Slovanu Jindřichův Hradec jsou po deseti kolech na osmém místě tabulky. Bez šance na postup. Ani sestup jim ale nehrozí.

Florbalisté jindřichohradeckého Slovanu střídají dobré výkony se špatnými. Divoké výsledky znamenaly rozpačitý úvod soutěže. Možná i samotní hráči očekávali, že se tým bude pohybovat v horních patrech tabulky. S bilancí čtyř výher, jedné remízy a pěti proher je mužstvo na průběžném osmém místě třetí ligy.

„V minulosti jsme sice o postupu mluvili, ale až s výhledem pěti let. Jenomže v letní přípravě jsme kádr týmu dost výrazně obměnili,“ informuje předseda Slovanu Martin Knobloch o situaci v klubu. Řada hráčů byla přeřazená do B mužstva. Část z výkonnostních, ostatní z disciplinárních důvodů. „Neměli florbal na prvním místě. Šanci dostávali dlouho, ale nevyužili ji,“ naznačuje Knobloch.

Stávající kádr doplnili mladí junioři. „Žádné posily nesháníme. Snažíme se jít cestou výchovy vlastních lidí,“ uvádí předseda klubu. Letošní sezona bude pro mladé florbalisty rozjezdová, aby získali zkušenosti.
Ze čtyř posledních zápasů se Slovanu podařilo připsat na konto pouhé tři body, za výhru nad 1. FbK SPŠ Tábor B. Hlavní devízou nově poskládaného družstva je bojovnost, naopak mu chybí technická vyzrálost. „Kluci mají chuť hrát a stále se zlepšovat,“ všímá si Knobloch.

Mužstvo provází velká nevyrovnanost. Se Žďárem podlehlo vysoko 1:9, vzápětí rekordně deklasovalo 14:1 Jihlavu B. V poslední době se dost projevuje neúčast kapitána Davida Klimeše, který si v přátelském utkání zlomil čelist. „Sráží nás individuální chyby, které se promítají v dalších zápasech. Dvacet vteřin před koncem dokážeme vyrovnat, ale po dalších osmi inkasujeme,“ lituje Knobloch. Mužstvo změnilo herní systém. I když nedostávalo tolik branek, chyběla mu střelecká potence. „Začali jsme proto hrát víc ofenzivněji. I za cenu, že dostaneme víc branek,“ nastínil útočník Jan Holoubek novou taktiku.

Nevýhodou jsou pro hráče tréninky v menší tělocvičně Slovanu. To se projevuje během mistrovských zápasů ve větších halách. „Je to nezvyk. Máme najednou více místa, které nedokážeme využít,“ postěžoval si nejlepší střelec Slovanu.

Nejúdernější silou týmu je první útočná řada, která ovládá statistiky kanadského bodování Slovanu. Největší oporou mužstva je třiadvacetiletý útočník Jan Holoubek, který působí v týmu třetím rokem. V osmi zápasech zaznamenal dvanáct gólů a sedm asistencí.

„Dva roky jsem spíš stagnoval. Teprve letos se mi začalo trochu dařit. Zatím mi to tam padá. Hlavně těžím ze své rychlosti a časté střelby,“ prozradil jako levé křídlo recept na úspěch. Holoubek už si na jednu sezonu vyzkoušel zahrát druhou ligu v Třeboni. Rád by na ni jednou navázal také v Hradci. Vyšší soutěž s sebou přináší prodloužení základní hrací doby o patnáct minut. „Potřebovali bychom rozšířit kádr mužstva,“ uvědomuje si kanonýr. Rádi by získali zkušeného tahouna, který dokáže mužstvo výkonnostně a psychicky pozvednout.

Cílem pro příští sezony je vybojovat co nejdříve postup. Letos jsou ambice skromnější. „Střízlivým cílem je skončit do pátého místa,“ plánuje Jan Holoubek.