Praha mění svůj územní plán

Pražští zastupitelé v polovině září odsouhlasili 43 změn v územním plánu. Umožní mimo jiné stavět na místě dnešních kolejí na Masarykově nádraží.

Úprav by se měly dočkat také Nákladové nádraží Žižkov, Smíchovské nádraží a řada původních průmyslových oblastí, které jsou dnes hodnoceny jako takzvané brownfields.

Nejdůležitější změna se týká velmi diskutované možnosti přeměny Masarykova nádraží. Předkladatel změn a radní pro oblast územního rozvoje Martin Langmajer popírá, že by schválené změny mohly v dohledné době vést ke zrušení nádraží. Před časem také novinářům řekl, že na Masarykově nádraží zůstanou zachovány historické železniční budovy, které jsou památkově chráněné. Nádraží by se prostřednictvím Opletalovy ulice mělo spojit s Karlínem, vyrůst by tam měly nové budovy. Langmajer by zde preferoval byty před mrtvými zónami s administrativními budovami.

#####Zelení se brání investicím

Některé změny v územním plánu kritizují zastupitelé za Stranu zelených. „Navrhli jsme vyřadit ty změny, které plánují funkční zásah na dosud zelených a nezastavěných plochách,“ uvedla zastupitelka Zuzana Drhová (SZ). Podle ní se změny dotknou například stovek hektarů v oblasti Štěrbohol a Dubče.

„Říkáme - počkejme na nový územní plán, ve kterém se zhodnotí celková situace, jestli je zde vůbec potřeba stavět,“ řekla Drhová. Zelení zejména varují před neuváženým stavebním rozvojem, kterému nebude například odpovídat dopravní obslužnost.

Zastupitelé schválili i další změny územního plánu, týkají se například umístění stanice plánované trasy metra D u krčské nemocnice, přemístění tramvajové smyčky ke stanici metra a zastávce městské železnice v Hostivaři nebo výstavby na takzvaných brownfields v Modřanech a Sedlci.

#####Plochy pro železniční koridor

Návrhy také počítají s výstavbou nového železničního koridoru mezi Prahou a Berounem, vytvořením páteřní cyklistické trasy z Vinohrad jihovýchodním směrem přes Zahradní Město a vybudováním nových ploch městské zeleně ve Strašnicích a Záběhlicích. V lokalitě Smíchovského nádraží by se mělo stavět na zhruba 25 hektarech v prostoru nákladového nádraží. Osobní dopravu zde přestavba neohrozí. Stejná plocha by měla být zastavěna také na nákladovém nádraží na Žižkově. Revitalizaci Smíchovského nádraží bude financovat Sekyra Group v rámci společného podniku Smíchov Station Development.

Do výstavby se Sekyra chystá investovat až 600 milionů eur (asi 15 miliard korun). Na Smíchově by měla v podstatě vzniknout nová městská čtvrť s obchodní či kancelářskou plochou 400 tisíc m2.

Součástí projektu jsou i byty. Novou čtvrť bude stavět Sekyra také v areálu žižkovského nákladového nádraží, kde hodlá investovat 500 milionů eur (12,5 miliardy korun).

#####Metro dostalo zelenou

Další schválená změna územního plánu počítá s prodloužením trasy metra A s konečnou na ruzyňském letišti. Plán výstavby metra, který si schválenou změnu územního plánu vyžádal, počítá s výstavbou necelých 13 kilometrů tunelu a devíti novými stanicemi. Náklady budou i s vlaky odhadem asi 19,4 miliardy korun. Stavět by se mělo začít koncem příštího roku. První úsek by mohl být hotov v roce 2014. Bude dlouhý zhruba šest kilometrů a vlaky budou zastavovat ve stanicích Červený Vrch, Veleslavín, Petřiny a Motol. U zastávky Veleslavín vznikne navíc přestupní terminál, u kterého bude vybudováno parkoviště P+R a který bude napojen na další pražskou i příměstskou hromadnou dopravu. V druhé etapě, jejíž dokončení metropole předpokládá kolem roku 2017, bude trasa A metra jezdit přes stanice Bílá Hora, Dědina a Dlouhá míle, kde bude další přestupní terminál pro oblast Kladenska. O rok později by měla být podzemní dráha dovedena k letišti, zastávka bude i na starém letišti. Ve hře je stále i rychlodráha mezi Prahou a Kladnem, která povede rovněž přes ruzyňské letiště a hotova by měla být do roku 2014. Dráha by měla vést z Masarykova nádraží do Kladna v trase Buštěhradské dráhy s odbočkou k letištním terminálům.