Pražský magistrát zvažuje daň za dům u zastávky tramvaje | E15.cz

Pražský magistrát zvažuje daň za dům u zastávky tramvaje

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hlavní město stále hledá způsob, jak šetřit na hromadné dopravě. Jedním z řešení je například placení speciální daně pro lidi bydlící nedaleko zastávek. Platit by se měl poplatek za výstavbu i průběžná daň.

Analýza, kterou si magistrát nechal vypracovat, radí Praze zrušit půlnoční metro nebo zdražit jízdenky. Změny by se tak dotkly také bydlení v blízkosti stanic tramvají, autobusů a metra.

Z analýzy společnosti Boston Venture Central Europe, kterou si na podzim objednal primátor Prahy Bohuslav Svoboda, vyplývá, že napříště by občané Prahy mohli na veřejnou hromadnou dopravu přispívat například jednorázovými poplatky při stavbě nemovistosti v blízkosti zastávky.

Jízdné v Praze je ve srovnání velmi levné

Dokument se zabývá i jízdným, které je podle analýzy neúměrně nízké oproti jiným evropským městům. Praha, která má jednu z nejlepších hromadných dopravních sítí v celé Evropě, si totiž podle dokumentu nemůže dlouhodobě dovolit hromadnou dopravu dotovat.

Půlnoční metro skončí

Poměrně rychle tak skončí i provoz pátečního a sobotního metra, které od minulého roku začalo jezdit po půlnoci až do jedné hodiny ráno.

„Ano, v dohledné době skončí, jinou cestu nevidím,“ řekl v rozhovoru pro HN radní pro dopravu Josef Nosek. Ceny jízdného by se podle dokumentu mohly zvýšit nikoli na úkor občanů Prahy, kteří si koupí časovou jízdenku, ale naopak pro návštěvníky Prahy.

„Nastavení cenových tarifů může být jedním z nástrojů, jak motivovat cestující k zakoupení časových jízdenek. Jedná se o skryté subvence rezidentů na úkor návštěvníků města používajících jednorázové základní jízdenky,“ stojí v analýze.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video