Před padesáti lety vypukl legendární Woodstock Festival. Překypoval nespoutanou svobodou | E15.cz

Před padesáti lety vypukl legendární Woodstock Festival. Překypoval nespoutanou svobodou

Jiří Štefek

Share on Facebook Messenger

Legendární festival u amerického městečka Woodstock, který začal před 50 lety, navštívilo přes půl milionu lidí. Do kronik se ale nezapsal díky vysokému počtu návštěvníků či vystoupení největších hudebních hvězd tehdejší doby. Slávu festivalu přinesla ojedinělá atmosféra, která překypovala nespoutanou svobodou. Ta však zároveň znamenala moře bahna, nedostatek jídla, chaos v organizaci, ale i nedostatek hygienických zařízení.

Festival organizovaný Michaelem Langem a Artie Kornfeldem se měl původně odehrát přímo ve Woodstocku, ale po protestech místních obyvatel museli organizátoři hledat nové místo. Jednou z možností bylo i město Walkill, tam se však vymluvili na nedostatek mobilních toalet. Nakonec poskytl pro festival farmář Max Yasgur svůj pozemek v katastru městečka Bethel ležícího zhruba 60 kilometrů jihozápadně od Woodstocku.

Organizátoři původně odhadli počet účastníků na šedesát tisíc, ale v předprodeji se prodalo více než 180 tisíc vstupenek (lístek stál 18 dolarů. Podle dobových zpráv však na místo konání festivalu dorazil až jeden milion lidí. Řada mladých hippies však uposlechlo výzev policie a vrátilo se domů.

Nakonec se na festival dostalo podle oficiálních zdrojů přes půl milionu lidí. Jiné odhady hovořily až o 700 tisíc lidí. Bylo těžké je všechny spočítat, protože pořadatelé brzy rezignovali na kontrolu vstupenek a vyhlásili volný vstup na festival.

Festival poznamenala řada letních bouřek, které proměnily festivalový areál v bažinu. Panoval chaos, nedostatek jídla, pití a hygienických zařízení, improvizovanou samosprávu organizovali příslušníci komuny Hog Farm, díky nimž se podařilo zabránit katastrofě. Během festivalu zemřeli dva účastníci, jeden na předávkování drogami a jednoho ve spánku přejel traktor. V průběhu akce se naopak narodily dvě děti.

Zbytek článku se dočtete na stránkách Reflex.cz zde >>>

Autor: Jiří Štefek

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.