Přicházejí poutě, čas zábavy i zamyšlení | E15.cz

Přicházejí poutě, čas zábavy i zamyšlení

Opavsko hostí v příštích dnech dvě velké poutě. O víkendu v Hrabyni a příští týden se koná kravařský odpust.

Na dvě největší poutě v regionu se opět sjedou tisíce lidí z blízkého i dalekého okolí. Poutníci zamíří do hrabyňského kostela Panny Marie, aby zachovali tradici Mariánských slavností založenou už v 18. století místním farářem Janem Böhmem. Letošní pouť je o to významnější, že právě 15. srpna před 185 lety se tento kněz narodil a letos uplynulo sto let od jeho úmrtí. „O udržení této tradice se významně zasloužil farář Jan Böhm, který byl farářem v Hrabyni od roku 1863. Za jeho působení a jen díky němu, zde stojí náš kostel Panny Marie,“ řekla starostka Hrabyně Zdeňka Jordánová.
Od té doby se Hrabyně stala známým poutním místem. „Popularitu mezi prostými lidmi si farář Böhm získal také tím, že kázal ve slezském nářečí. Hrabyňská pouť se koná už o tomto víkendu. Pro poutníky, kteří přijedou uctít zázračný obraz Madony, budou kněží sloužit několik mší svatých. V sobotu začínají v půl osmé ráno, v devět ráno a v šest hodin večer. V neděli v šest, v půl osmé, v devět, půl jedenácté dopoledne a v pět hodin odpoledne. K pouti nerozlučně patří i jarmark a kolotoče v areálu místního hřiště. Kravařský odpust, oslava patrona místního chrámu, svatého Bartoloměje, začne tradičně už v pátek 21. srpna a na pódiu to rozpálí místní skupina Wajd. Sobotní program je určen pro ty staršího věku. „Pro velký zájem jsme opět pozvali Věru Špinarovou a její koncert začne v osm hodin večer. Pak tradičně zahraje skupina Drive. V neděli chystáme odpolední posezení při dechovce a v osm hodin večer začne koncert skupiny Abba Revival a pak oldies party Rádia Čas,“ prozradil hlavní program Maximilián Reichel z pořádající ostravské agentury.
Pondělí zakončí tradiční ohňostroj v devět hodin večer.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.