Primera Division začala, Sérii A dál blokuje stávka | E15.cz

Primera Division začala, Sérii A dál blokuje stávka

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK/EFE/JUAN CARLOS

map

Nový ročník španělské fotbalové ligy byl o víkendu zahájen, přestože ještě počátkem minulého týdne pokračovala stávka hráčů a bylo odloženo i druhé kolo soutěže. Nakonec se ale obě strany domluvily a Primera Division o víkendu odstartovala.

Na rozdíl od svých španělských kolegů se ale s vedením své ligy dosud nedohodli hráči v Itálii. Také start Série A byl proto odložen. Zatím na neurčito.

Ač jsou spory v obou elitních ligách odlišné, něco mají společného. Hráči se chtějí domoci svých práv. Ve Španělsku šlo o dluhy, které mají některé kluby vůči hráčům. V Itálii jsou hlavním důvodem sporu dva body v kolektivní smlouvě. Hráčům se v první řadě nelíbí, že by se jim měly zvýšit daně. Druhým sporným bodem je pak vyřazení nechtěných hráčů z týmu bez ohledu na jejich smlouvu.

Hráči jsou připraveni stávkovat neomezeně dlouho. Vedení ligy doufá, že protest skončí stejně jako ve Španělsku a nepotrvá déle než jeden víkend. „Pořád jsou v ohrožení další kola. Musíme to udělat jako ve Španělsku,“ uvedl prezident italského fotbalového svazu Giancarlo Abete. Zástupce hráčské asociace Damian Tomassi ovšem kontroval: „Než se dohodneme, může to trvat měsíce.“ Kluby ale prohlásily, že neustoupí.

Ve Španělsku sice k dohodě již došlo, ale hráči uvedli, že se ke stávce vrátí, pokud nebudou dodrženy jejich požadavky. Důvodem sporu jsou dluhy klubů. Španělské ligové týmy dluží přibližně dvěma stovkám hráčů celkem 50 milionů eur. „Ukázali jsme nebývalou jednotu a solidaritu,“ napsala v prohlášení hráčská asociace s tím, že pokud nebudou dluhy splaceny v dohodnutém termínu, jsou fotbalisté kdykoli ochotni znovu stávkovat.

Kromě toho hráči získali do svých smluv nový bod. Podle něj budou moci vypovědět svému zaměstnavateli kontrakt, pokud jim nebude platit.

Autor: map

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.