Prodej počítačů strmě padá. Lidé chtějí tablety | e15.cz

Prodej počítačů strmě padá. Lidé chtějí tablety

HRAČKY: Tablety a další moderní vychytávky restartovaly možnosti komunikace
HRAČKY: Tablety a další moderní vychytávky restartovaly možnosti komunikace
• 
ZDROJ: Repro Strategie

ČTK, čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Počítače už netáhnou, jejich prodej v České republice loni klesl o 13 procent na zhruba milion kusů. Propad postihl zejména notebooky, kde se počet prodaných kusů snížil o 16 procent. Uvedla to analytická firma Gartner.

Podobně jako v dalších evropských zemích byl pokles u notebooků způsobený přechodem uživatelů na jiná zařízení, jako jsou chytré telefony nebo tablety. Podle analytičky Gartneru Annette Jumpové by se pokles měl letos zmírnit s nástupem dotykových přenosných PC s Windows 8.1.

Prodej klasických stolních PC loni klesl o osm procent a jejich podíl se pohyboval okolo 36 procent. V posledním čtvrtletí byl podíl desktopů jen 31 procent.

Nejprodávanější se stala značka Lenovo, která porazila dosud dominantní HP. Třetí příčka patří Aceru. Lenovo získalo loni podíl téměř 22 procent a letos dál posiluje zejména díky prodeji notebooků. HP zůstala silná na poli stolních PC a dodávek pro firemní sektor. Pětici největších hráčů uzavírají Asus a Dell. Celkem první pětka ovládala 72 procent tuzemského trhu.

Autor: ČTK, čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video