Prodeje bytů budou letos dál slábnout, možná klesnou i ceny | E15.cz

Prodeje bytů budou letos dál slábnout, možná klesnou i ceny

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tuzemský trh s bydlením bude v roce 2012 pravděpodobně ve znamení prohlubování rozdílu mezi nabídkou bytů a slábnoucí poptávkou. Lidé budou mít hlouběji do kapsy, přístup k hypotečním úvěrům se zhorší, a opět tak stoupne zájem o nájemní bydlení. Není vyloučen ani další pokles cen bytů.

„Trend převisu nabídky nad poptávkou bude určitě pokračovat stejně tak jako rozevírající se nůžky mezi cenami nemovitostí na dobrých a horších adresách,“ uvedla manažerka tuzemské realitní sítě RE/MAX Lucie Krajná. Letos se prodejům podle obchodníků dařilo, mimo jiné i kvůli obavám zákazníků ze zvýšení spodní sazby daně z přidané hodnoty z deseti na 14 procent od roku 2012. „Naše prodejní výsledky jsou oproti stejnému období loňského roku o 25 procent lepší,“ řekl obchodní ředitel realitní kanceláře Lexxus Peter Višňovský.

Prodeje novostaveb na tom budou v příštím roce ale špatně, i když kvalitním projektům v dobrých lokalitách se může dařit dál, uvedl generální ředitel realitní sítě Coldwell Banker ČR Tomáš Satrapa. Pokles zájmu o developerské projekty očekává také spolumajitel sítě M&M Reality Miroslav Jonáš. V případě dalšího propadu ekonomiky může naopak růst obliba nájemního bydlení. „Když lidé nedostanou peníze na bydlení od bank, zůstane jim jediná možnost, a tou je pronájem. V příštím roce budou pronájmy z tohoto důvodu zcela jistě na vzestupu,“ soudí Satrapa.

Hodně realitních makléřů čeká, že příští rok budou ceny bytů v Česku dál klesat. „Trend snižování cen nemovitostí bude pokračovat pravděpodobně i v roce 2012. Přibude majitelů nemovitostí nucených svou nemovitost prodat z důvodů neschopnosti splácet své závazky vůči bankám,“ sdělil regionální ředitel Realitní kanceláře Sting na severní Moravě Michal Kresta. Nové byty v Česku byly v letošním třetím čtvrtletí podle Českého statistického úřadu meziročně o 1,4 procenta levnější. Starší byty zlevnily o 2,6 procenta.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video