Provize realitních kanceláří jsou příliš vysoké

Provize realitních obchodníků se v České republice pohybuje v průměru kolem čtyř procent z hodnoty nemovitosti. To je více, než je evropský průměr, který činí přibližně 3,3 procenta. Vyplývá to z výsledků výzkumu realitní společnosti Era Europe, které představil prezident firmy François Gagnon.

Nejvyšší odměny si účtují realitní kanceláře v Německu, kde jim zákazník v průměru zaplatí 5,1 procenta z ceny nemovitosti. Kolem pěti procent se pohybují provize také v Turecku, ve Francii jsou průměrně 4,7 procenta. Nejnižší jsou naopak ve Velké Británii, kde činí v průměru 1,5 procenta.

„Problém nevidím v ceně, která je ve srovnání s Evropou pouze lehce nadprůměrná, ale v rozsahu a hlavně kvalitě poskytovaných služeb,“ řekl Petr Novotný z realitního týmu advokátní kanceláře Ambruz & Dark. Pro rozhodování klienta realitní kanceláře je prý mnohem důležitější, co za své peníze dostane. „Zda pouze schůzku s nekompetentním makléřem, nebo profesionální provedení celé transakce od zprostředkování koupě až po vyřízení hypotéky,“ dodal odborník.

#####Odměny se asi snižovat nebudou

Přes vyšší průměr provizí realitních kanceláří v Česku není podle prezidenta Asociace realitních kanceláří ČR Jaroslava Novotného pravděpodobné, že by se odměny obchodníků měly v budoucnosti snižovat. „Jsem toho názoru, že výše odměn se nebude v budoucnu výrazně měnit. Tento stav je ustálený všude na světě. Co se bude měnit, je nepochybně kvalita a rozsah poskytovaných služeb,“ řekl.

Spotřebitelé prý ale budou náročnější a budou požadovat za své peníze kvalitní a komplexní servis. Přestože podle odborníků není příliš pravděpodobné, že se poplatky realitním obchodníkům budou snižovat, představitelé obchodníků s nemovitostmi věří, že se atraktivita realitních kanceláří bude pro prodejce i kupující zvyšovat. Většina transakcí se totiž uskutečňuje stále bez zprostředkovatele.