Putin odletěl s hejnem ptáků do teplých krajin | E15.cz

Putin odletěl s hejnem ptáků do teplých krajin

ČTK

Ruský prezident Vladimir Putin se zase předvedl dobrodružným kouskem: tentokráte se blýskl v roli vůdce hejna ohrožených jeřábů bílých, kterému jako pilot deltaplánu měl ukazovat bezpečnou cestu ze Sibiře do teplejších končin. "Jsou to krásní chlapíci, křídlo následovali zprava, zleva, svrchu. Cítím se příjemně," prohlásil Putin po přistání. "Ulevilo se mi, že se vše povedlo," dodal.

Projekt Let naděje, na kterém se podílejí i čeští vědci, spočívá v tom, že pilot deltaplánu v bílém odění, napodobujícím vzhled dospělého jeřába, v roli „vedoucího samce“ ukazuje uměle odchovaným mladým jeřábům bezpečnou trasu tahu do teplejších krajin: z Jamalu přes západní Sibiř a Kazachstán na jih Uzbekistánu, kde ptáci mají přezimovat.

Podle ornitologů se tak zkrátí dosavadní migrační trasa. Vzácní ptáci se také vyvarují ztrátám, hrozícím od pytláků při přeletu Afghánistánu a Pákistánu do Indie.

Prezident Putin se prý s deltaplánem učil létat půldruhého roku. Ale - soudě podle ohlasu - námaha se vyplatila. „Byl to let naděje pro Putina, dokonalá demonstrace jeho schopností,“ připustila rozhlasová stanice Kommersant FM. Statisíce komentářů na internetu i přes veškerou jízlivost prý jen ukazují, že Putin zůstává tím, kdo s náskokem vede a ostatní jej jen následují.

Ruský prezident si už vyzkoušel i řízení stíhačky, ale to se prý s motorovým deltaplánem nedá srovnat: „Letadlo letí samo, tady jsou pocity zajímavější, adrenalin kypí. Radím všem si to vyzkoušet,“ řekl Putin. A svůj stroj daroval ornitologům.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.