Radiokomunikace spustí v Česku síť pro internet věcí, pokryje asi čtvrtinu obyvatel | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Radiokomunikace spustí v Česku síť pro internet věcí, pokryje asi čtvrtinu obyvatel

Radiokomunikace spustí v Česku síť pro internet věcí, pokryje asi čtvrtinu obyvatel
Internet, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tomas Novak, Euro

ČTK

České Radiokomunikace (ČRa) spustí 1. dubna síť pro takzvaný internet věcí, tedy dálkové propojení zařízení mezi sebou. Nová síť pokrývá všechna krajská města, tedy asi čtvrtinu obyvatel Česka.

Systém internetu věcí spočívá ve využití speciálního datového protokolu umožňujícího efektivní a bezpečnou obousměrnou komunikaci čidel a senzorů pro nejrůznější použití, například pro chytrou domácnost, parkování, hlídání teplot, odečty energií a podobně.

ČRa použitou technologii LoRa otestovaly v loňském roce. Testy prokázaly vysoký dosah, nízkou spotřebu energie a nízké provozní náklady. „Internet věcí jsme vyhodnotili jako vysoce perspektivní oblast budoucnosti a již nyní vnímáme velký zájem ze strany komerčních subjektů i samospráv o tuto technologii,“ uvedl obchodní ředitel ČRa Petr Sichrovský.

Podobnou síť buduje společnost SimpleCell spolu s mobilním operátorem T-Mobile. Aktuálně pokrývají polovinu měst a obcí České republiky.

Stovky miliard zařízení do roku 2020

Podle odhadů odborníků bude v roce 2020 celosvětově připojeno do internetu věcí několik set miliard zařízení, což představuje desítky zařízení na jednoho obyvatele planety.

České Radiokomunikace provozují síť pozemních vysílačů pro šíření televizního a rozhlasového signálu. Vedle toho provozují vlastní datová centra a disponují vlastní optickou páteřní sítí.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!