Realitní investory přitahují USA, Asie a západní Evropa | e15.cz

Realitní investory přitahují USA, Asie a západní Evropa

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejžádanějším regionem pro zvyšující se celosvětové investice do realitního sektoru budou v roce 2013 Spojené státy, následovat mají Asie a západní Evropa, zejména Londýn, Paříž a několik velkých měst Německa. Vyplývá to z výsledků ankety „Celosvětová nálada investorů “ publikované společností Colliers International.

Respondenty ankety byli hlavní institucionální a soukromí investoři do nemovitostí po celém světě, kteří vyslovili názor na situaci v nadcházejících 12 měsících a dále. Závěry téměř 500 odpovědí od nejaktivnějších investorů z USA, Kanady, Latinské Ameriky, Asie a Tichomoří, Evropy a Středního východu vyzdvihují řadu klíčových ukazatelů naznačujících zlepšující se náladu investorů, jako například ambiciózní expanzní plány v roce 2013 a přesun prostředků na investiční příležitosti umístěné v zahraničí (tzv. offshore). Nedostatek kvalitních nemovitostí a nedostupnost financí jsou hlavními překážkami expanzních plánů.

„Hlavní investoři jsou stále kritičtější při výběru investičních lokalit. Nejprve se poohlížejí na domácím trhu, a pokud hledají mezinárodní příležitosti, mnohem více se zajímají o specifika jednotlivých trhů a sektorů,“ zdůrazňuje výkonný ředitel Colliers International v Británii a Irsku Tony Horrell. „V anketě bylo dále zjištěno, že dostupnost a cena dluhového financování zůstává v řadě oblastí problémem, zejména v regionu EMEA, kde přetrvávají přísné úvěrové podmínky a tzv. LTV zůstává nízké. To otevírá dveře pro nové věřitele v podobě pojišťoven a oživení v poskytování mezaninového financování. V důsledku toho očekáváme větší aktivitu specializovaných dluhových fondů, které hledají vyšší výnos, než který je k dispozici z přímých investic do tzv. core nemovitostí,“ dodává.

Klíčové závěry z ankety Colliers „Celosvětová nálada investorů“ zahrnují:

• Pokračující oživení: V roce 2013 se očekává mírný a nepřetržitý růst objemu investic na západních trzích a bude složitější najít investiční příležitosti do core nemovitostí, protože investoři se zaměří jen na několik klíčových trhů.

• Doma nebo v cizině: Investoři z Asie, EMEA a Latinské Ameriky s největší pravděpodobností získají přístup k finančním prostředkům mimo své regiony. Asijští investoři zajistili 40 procent finančních prostředků lokálně, značný kapitál byl také poskytnut ze Spojených států (20 procent) a západní Evropy (19 procent). V Latinské Americe poskytly Spojené státy téměř jednu třetinu veškerých finančních prostředků, západní Evropa těsně pod 15 procenty. Kanaďané jsou téměř soběstační, z tamních fondů bylo financováno téměř 78 procent investic.

• Bezpečné destinace: Investoři důsledně hledají nemovitosti na stejných bezpečných trzích jako je Londýn, Paříž, Frankfurt, Hamburk, Mnichov a New York. Londýn a New York jsou jediné dva trhy, které investoři z jiných regionů označili za klíčové investiční oblasti. Investoři se budou i v roce 2013 zaměřovat na tyto trhy a zároveň budou sledovat dopady výsledků amerických voleb a přetrvávajících problémů v eurozóně.

• Lokálně vs. v zámoří: Ačkoliv mnozí investoři raději investují na svých domácích trzích, jsou i tací (přibližně 25 %), kteří hledají realitní příležitosti v zámoří. Tito investoři upřednostňují západní Evropu. Kromě toho někteří asijští investoři spíše hledají investiční příležitosti blíže k domovu – v Austrálii a na Novém Zélandu.

• Riskantní podnikání: Zachování bohatství a zaručené výnosy jsou stále pro většinu investorů prioritou. Nicméně v příštích šesti měsících budou investoři ze Spojených států, Asie a Latinské Ameriky pravděpodobně více riskovat.

• Preference sektorů: Z celosvětového hlediska ukázali investoři silnou orientaci na kancelářský sektor. V USA a Latinské Americe to byl průmyslový sektor, zatímco Austrálie, Kanada a Nový Zéland zaznamenaly rostoucí zájem o investice do nákupních center.

• Dluhové překážky: Většina trhů regionu EMEA bude i v roce 2013 bojovat o zajištění dluhového financování a u specializovaných dluhových fondů usilujících o vyšší výnosy očekáváme zvýšenou aktivitu. Investoři na asijských trzích budou pravděpodobně zvyšovat své zadlužení, zatímco investoři v Latinské Americe se spíše dalšímu zadlužování vyhnou.

Konkrétně pro regionu EMEA odhalila společnost Colliers několik klíčových zjištění:

• Navzdory hospodářským problémům v Evropě a obavám z rozpadu eurozóny vidí mnoho evropských investorů (60 %) toto období jako vhodný čas pro investování, obdobné procento investorů chce své portfolio v krátkodobém horizontu rozšířit.

• Londýn a velká německá města díky svému statusu bezpečné destinace i nadále přitahují mezinárodní investice. Konkrétně 74 % investic uskutečněných letos v říjnu v Londýně byly z mezinárodních zdrojů.

• Nedostatek nabídky je považován za klíčové omezení, zejména s ohledem na zaměření investorů na kanceláře v tzv. CBD (Central Business District), a také nedostatečná nová výstavba na mnoha evropských trzích, která prohloubila nedostatek kvalitních nemovitostí.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video