Rekonstrukce Nové scény Národního divadla snad začne, ale rozhodně ne letos | E15.cz

Rekonstrukce Nové scény Národního divadla snad začne, ale rozhodně ne letos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rekonstrukce Nové scény Národního divadla (ND) v Praze by měla být zahájena pravděpodobně během příštího roku. Naše předchozí informace o zahájení rekonstrukce již letos v květnu se nezakládá na pravdě. Za chybu se omlouváme. Do srpna 2015 se opraví rozvody a osvětlení, vymění vzduchotechnická zařízení, modernizuje jevištní techniku a obnoví interiéry. Dotační prostředky poskytnuté ministerstvem kultury včetně DPH činí 336,6 milionu korun, informoval náměstek ministryně Radek Zdráhal.

„V případě tak rozsáhlé rekonstrukce by bylo nutné omezit provoz Nové scény, případně část programu přesunout do alternativních prostor,“ řekl mluvčí Nové scény Jan Plíhal. Podle zprávy ministerstva se v případě odstranění špatné akustiky jedná zejména o přetlumení prostoru a nedostatku užitečných odrazů od bočních a stropních ploch. Dalším cílem rekonstrukce je nové řešení nevyhovujících vstupních a společenských prostor pro diváky. Zejména jde o nevhodné umístění šatny pro diváky a nevyužitelný prostor kolumbária. Plány počítají s nahrazením zastaralého a poruchového zařízení jevištní technologie. Změny čekají i zázemí jeviště a hlediště, například šatny účinkujících, sociální zařízení, bufety či předprodej vstupenek.

Náměstek Zdráhal potvrdil, že podstatným důvodem pro rekonstrukci Nové scény ND je skutečnost, že kvůli restitučním nárokům rodiny Kolowratů bude soubor činohry ND pravděpodobně nucen po roce 2013 opustit své zázemí a divadelní scénu v paláci Kolowratů. Při hledání nového zázemí včetně divadelní scény pro umělecký soubor činohry ND se uvažuje o využití zrekonstruované Nové scény.

Ministerstvo kultury v souvislosti s Národním divadlem počítá i s dalšími investicemi. Zahájeno již bylo vybudování nového baletního sálu a jeho zázemí v Anenském areálu, provozní budově ND, které je vyvoláno sloučením souboru baletu ND se souborem Státní opery Praha. Rozpočtové náklady na akci, která by měla být dokončena ještě v tomto roce, činí 20 milionů korun. V letech 2012 až 2015 se také uskuteční rekonstrukce historické a provozní budovy Státní opery. Začátek rekonstrukce je naplánován na letošní léto, neměla by zasahovat do divadelní sezony. Dotační prostředky 260 milionů korun by měly pokrýt rekonstrukci všech rozvodů a osvětlení, výměnu vzduchotechnických zařízení, modernizaci jevištní techniky, výměnu technických divadelních provozních souborů a obnovu interiérů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video