Rezavějící torpéda a propagandistické plakáty. Podívejte se do opuštěné sovětské laboratoře | E15.cz

Rezavějící torpéda a propagandistické plakáty. Podívejte se do opuštěné sovětské laboratoře

pab

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Před třemi desítkami let tu vědci vyvíjeli supertorpéda pro boj se státy Severoatlantické aliance. Dnes v laboratořích sovětského výzkumného centra Kasatka na pobřeží Černého moře už jen roste tráva.

Sovětská laboratoř No 5 RI-400, které se přezdívalo Kasatka, fungovala ve druhé světové válce a během studené války jako výzkumné centrum pro vývoj zbraní. Soustředila se například na supertorpéda a zbraně, které by mohly nést ponorky.

Ve čtyřicátých a padesátých letech výzkum vedli vědci z nacistického Německa, které zajal Sovětský svaz a donutil je k vývoji a testování někdejších nejmodernějších zbrojních systémů. Vědci na nich pracovali ještě deset let potom, co druhá světová válka skončila.

Výzkum zde skončil, podobně jako v jiných sovětských laboratořích, po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Od té doby místo chátrá. Na zemi se válí sklo z vytlučených oken, na zdech žloutnou propagandistické plakáty a zůstala zde i torpéda, která rezavějí.

Dnes již opuštěná laboratoř se nachází na pobřeží Černého moře v Abcházii, která oficiálně spadá pod správu Gruzie. V roce 1992 vyhlásil region nezávislost, kterou uznalo jen několik států včetně Ruska. Gruzie chtěla místo přetvořit na centrum pro civilní námořní výzkum, ale kvůli nedostatku peněžních prostředků byl podle britského webu Mail Online plán odložen.

Autor: pab

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video