Rezavějící torpéda a propagandistické plakáty. Podívejte se do opuštěné sovětské laboratoře | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Rezavějící torpéda a propagandistické plakáty. Podívejte se do opuštěné sovětské laboratoře

pab

Před třemi desítkami let tu vědci vyvíjeli supertorpéda pro boj se státy Severoatlantické aliance. Dnes v laboratořích sovětského výzkumného centra Kasatka na pobřeží Černého moře už jen roste tráva.

Sovětská laboratoř No 5 RI-400, které se přezdívalo Kasatka, fungovala ve druhé světové válce a během studené války jako výzkumné centrum pro vývoj zbraní. Soustředila se například na supertorpéda a zbraně, které by mohly nést ponorky.

Ve čtyřicátých a padesátých letech výzkum vedli vědci z nacistického Německa, které zajal Sovětský svaz a donutil je k vývoji a testování někdejších nejmodernějších zbrojních systémů. Vědci na nich pracovali ještě deset let potom, co druhá světová válka skončila.

Ráj potápěčů v bývalém vězeňském táboře. Podívejte se do zatopeného estonského lomu

Výzkum zde skončil, podobně jako v jiných sovětských laboratořích, po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Od té doby místo chátrá. Na zemi se válí sklo z vytlučených oken, na zdech žloutnou propagandistické plakáty a zůstala zde i torpéda, která rezavějí.

Dnes již opuštěná laboratoř se nachází na pobřeží Černého moře v Abcházii, která oficiálně spadá pod správu Gruzie. V roce 1992 vyhlásil region nezávislost, kterou uznalo jen několik států včetně Ruska. Gruzie chtěla místo přetvořit na centrum pro civilní námořní výzkum, ale kvůli nedostatku peněžních prostředků byl podle britského webu Mail Online plán odložen.

Artisté jsou pryč. V Kišiněvě chátrá obří státní cirkus
Tak se jezdí po transsibiřské magistrále. Podívejte se, co lze zažít na nejdelší železnici světa
Dva světy. Gruzie bojuje s náporem turistů, její kouzlo ale leží mimo hlavní městské třídy
Dubaj: nejbližší teplé moře z české zimy

Autor: pab
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!