Rivalové Androidu se spojili, patentové války začínají nanovo | E15.cz

Rivalové Androidu se spojili, patentové války začínají nanovo

Rivalové Androidu se spojili, patentové války začínají nanovo
ilustrační foto
• 

bru

Z dění uplynulých měsíců, tedy spíše z jeho absence, by se mohlo zdát, že patentové války v technologickém odvětví už utichají. Nyní se ale schyluje k zatím zřejmě největší vlně sporů. Konsorcium Rockstar žaluje kvůli zneužívání patentů Google a výrobce mobilních telefonů s operačním systémem Android.

Rockstar Consortium, které sdružuje Apple, Microsoft, BlackBerry, Ericsson a Sony, podalo několik žalob na Google, Samsung, LG, HTC, Huawei a další firmy. Většinu žalovaných Rockstar viní ze zneužití patentů týkajících se vzhledu a vybavení mobilních telefonů.

Obvinění se ale týká i technologie, kterou Google používá ve svém internetovém vyhledavači. Tu Rockstar předloni koupilo od společnosti Nortel poté, co na závěr několikaměsíční přetahované nabídlo vyšší částku než Google.

Kvůli tomu, že Rockstar naráz získalo šest tisíc patentů, vyvolalo obavy, že se bude snažit omezovat konkurenci. Na kritické hlasy reagovalo americké ministerstvo spravedlnosti, které s největšími členy konsorcia, Applem a Microsoftem, dosáhlo dohody, že patenty budou za „férových, rozumných a nediskriminujících“ podmínek nadále dostupné dalším zájemcům.

Android vs. ostatní

Přesto se i nyní objevují hlasy, že Rockstar se především snaží poškodit konkurenci, údajné zneužívání patentů je až druhotné. Mezi žalovanými jsou totiž jak Google jako výrobce operačního systému Android, tak firmy, jejichž telefony Android využívají. Na druhé straně stojí Apple, Microsoft a BlackBerry, jejichž telefony Androidu konkurují.

Šéf Rockstaru John Veschi tato obvinění odmítá, o žalobě prý nerozhodli akcionáři, ale samotné vedení konsorcia. „Opravdu to nemá nic společného s Applem nebo Microsoftem,“ řekl deníku The Wall Street Journal. O licence prý nebyl zájem, přitom patenty všichni využívali. „Vzhledem k ceně, kterou byly jednotlivé strany ochotné za patenty zaplatit, jsem předpokládal, že jednání o licencích budou mnohem jednodušší,“ uvedl.

Aktéři sporu mlčí

Ostatní účastníci sporu jsou zatím mlčenliví a to včetně Sony, které sice patří do konsorcia Rockstar, zároveň ale vyrábí mobilní telefony s Androidem. „Přestože BlackBerry vlastní akcie Rockstaru, nemá žádná hlasovací práva, která by se týkala rozhodování Rockstaru ohledně právních sporů,“ komentoval pouze mluvčí kanadské firmy.

Technologické firmy v posledních letech své rivaly ze zneužívání patentů obviňují poměrně často. Řada technologických patentových sporů se táhne už několik let, aniž by byl výsledek na dohled. Zatím největším uzavřeným sporem je pře Applu a Samsungu, ve které soudce americké firmě přiznal odškodné 1,05 miliardy dolarů. Později jej soud snížil o 40 procent.

Autor: bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!