Riziko rakoviny pro lidi z okolí Fukušimy není podle WHO zásadní | E15.cz

Riziko rakoviny pro lidi z okolí Fukušimy není podle WHO zásadní

Poškozená jaderná elektrárna Fukušima v Japonsku
Poškozená jaderná elektrárna Fukušima v Japonsku
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jen nepatrně vyšší riziko onemocnění rakovinou hrozí lidem, kteří byli nejvíce vystaveni vlivu radiace, jež unikla z japonské jaderné elektrárny Fukušima poškozené zemětřesením a přívalovou vlnou cunami v roce 2011. Uvedla to dnes Světová zdravotnická organizace (WHO), podle níž nelze v důsledku havárie předpokládat výrazný nárůst případů rakoviny.

„Mimo území Japonska se podle posudku WHO nedá očekávat žádný zjistitelný nárůst zdravotních rizik v důsledku fukušimské havárie. Co se týče Japonska, může být nebezpečí onemocnění některými druhy rakoviny v nejvíce zasažených oblastech u jistých věkových skupin a pohlaví trochu vyšší, než je průměr,“ píše organizace ve svém 200stránkovém dokumentu.

Právě z těchto důvodů je důležité, aby osoby z nejvíce kontaminovaných oblastí byly dlouhodobě sledovány a aby byly podrobovány pravidelným zdravotním prohlídkám. Celkově je podle WHO o jedno procento větší nebezpečí, že u lidí, jež radiace z Fukušimy zasáhla nejvíce, bude v budoucnu rakovina diagnostikována.

Horší je začít kouřit

„Riziko je docela malé a pravděpodobně ho zastíní jiné faktory jako třeba životní styl obyvatelstva. Je horší začít kouřit než být bezprostředním svědkem fukušimské havárie,“ konstatoval jeden ze spoluautorů zprávy Richard Wakeford z Viktoriiny manchesterské univerzity.

WHO nicméně upozorňuje na některé typy rakoviny, které jsou pro nejvíce ohroženou skupinu kritické. Podle expertů hrozí o šest procent vyšší riziko rakoviny prsu u žen vystavených radiaci v prvních letech života a o sedm procent vyšší nebezpečí leukemie u mužů, kteří byli radioaktivním zářením zasaženi jako malé děti.

Nejohroženější orgán je štítná žláza

Až sedmdesátiprocentní nárůst případů pak lze předpokládat u rakoviny štítné žlázy u žen vystavených radiaci v nejmladším věku. WHO uvádí, že zatímco obecně hrozí rakovina štítné žlázy 0,75 procenta žen, u kritické skupiny z Fukušimy se tento údaj zvyšuje na 1,25 procenta. Štítná žláza je při nukleárních katastrofách nejvíce postižený orgán, protože se v ní ukládá radioaktivní jód.

WHO v souvislosti s fukušimskou tragédií naopak nepředpokládá větší výskyt samovolných potratů, mrtvě narozených dětí a dalších fyzických a mentálních poruch, které mohou zasáhnout děti narozené po nehodě.

V březnu 2011 připravil živel v Japonsku o život téměř 19.000 lidí a způsobil největší nukleární neštěstí ve světě od havárie v ukrajinském Černobylu v roce 1986. Únik radiace ve Fukušimě si vyžádal evakuaci asi 160 tisíc osob.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.