Rudy Linka přiváží jazz světové úrovně | E15.cz

Rudy Linka přiváží jazz světové úrovně

Petra Sasínová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jazzový kytarista Rudy Linka se svým New York Triem vystoupí ve frýdeckomístecké Stolárně.

Milovníci jazzu mají příležitost poslechnout si světově proslulého kytaristu Rudyho Linku s jeho New York Triem. Prestižní časopis Down Beat Magazin Linku v roce 1998 zařadil mezi deset nejlepších kytaristů světa. A v neděli bude tento padesátiletý Newyorčan českého původu hrát v Klubu Stolárna ve Frýdku-Místku.
„Bude u nás hrát poprvé a vůbec poprvé i ve Frýdku-Místku. Těšíme se na něho,“ říká majitel klubu Jan Bednařík. Vystoupení Rudyho Linky ve Stolárně začal domlouvat asi před půl rokem.

Přes Švédsko za oceán

Linka se narodil v Praze. Studoval klasickou kytaru na pražské konzervatoři. V devatenácti letech emigroval z Československa do Švédska, čtyři roky tam pak ve Stockholmu studoval skladbu. Ve Švédsku začal spolupracovat s baskytaristou Redem Mitchellem, který ho později doporučil na Jim Hall Fellowship na bostonské Berklee College of Music. Ve studiu pokračoval v New Yorku, kam se v roce 1986 přestěhoval. Od roku 1989 sám kytaru vyučuje. Pracoval pro nejlepší hudební konzervatoře v USA, Evropě a Kanadě. Vystupoval s dalšími proslulými hudebníky, například Georgem Mrazem, Redem Mitchellem, Bobem Mintzerem, Gilem Goldsteinem a dalšími. Od roku 1991 vydává alba. Jeho desku z roku 1996 Czech It Out označili němečtí kritici za jednu z nejlepších světových nahrávek.
V Česku založil roku 2005 mezinárodní festival Bohemia Jazz Fest, který od té doby každoročně organizuje. Ve vybraných městech nabízí zdarma koncerty světových hvězd.

Autor: Petra Sasínová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.