Ruský kosmonaut Padalka je novým vesmírným rekordmanem | E15.cz

Ruský kosmonaut Padalka je novým vesmírným rekordmanem

Gennadij Padalka
Gennadij Padalka
• 
ZDROJ: Profimedia.cz
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruský kosmonaut Gennadij Padalka, nynější velitel posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), je vesmírným rekordmanem.

„Rekord je oficiální, Gennadij Padalka se stal člověkem, který strávil nejvíce času ve vesmíru,“ uvedl mluvčí ruské agentury Roskosmos.

Předchozím držitelem rekordu byl sovětský a ruský kosmonaut Sergej Krikaljov, který podle Roskosmosu strávil ve vesmíru při šesti vesmírných letech celkem 803 dnů, devět hodin, 41 minut a 12 vteřin. Tento výkon Padalka překonal v pondělí.

Sedmapadesátiletý kosmonaut je nyní na svém pátém vesmírném letu, na Zemi se má vrátit 11. září. Tou dobou by měl mít za sebou 877 dnů ve vesmíru.

Gennadij Padalka Autor: Profimedia.cz

Padalka, původní profesí vojenský pilot, se na oběžnou dráhu poprvé dostal v roce 1998, kdy strávil 199 dnů na ruské vesmírné stanici Mir. Na ISS pobýval v letech 2004, 2009 a 2012. K ISS znovu odstartoval 27. března, ve společnosti krajana Michaila Kornijenka a amerického astronauta Scotta Kellyho, kteří na orbitálním komplexu stráví rok.

Plukovník Padalka svého času novinářům prozradil, že existuje instrukce pro případ setkání kosmonautů s mimozemšťany. Byl to prý ale jen žert.

Krikaljovovi se přezdívalo „poslední sovětský občan“, protože do vesmíru odletěl ještě jako sovětský kosmonaut, ale na Zem se vrátil až po rozpadu Sovětského svazu do postkomunistického Ruska.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video