Ruští miliardáři investovali stovky milionů dolarů do Uberu | E15.cz

Ruští miliardáři investovali stovky milionů dolarů do Uberu

Uber, San Francisco.
Uber, San Francisco.
• 
ZDROJ: Jan Sedlak

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruští miliardáři Michail Fridman a Ališer Usmanov dohromady investovali několik set milionů dolarů do amerického provozovatele aplikací pro alternativní taxislužbu Uber Technologies. Vyplývá to ze sdělení Fridmanova fondu a nejmenovaného zdroje z Usmanovova podniku. Fridmanův investiční fond LetterOne uvedl, že do Uberu investoval 200 milionů dolarů (4,8 miliardy korun). Nesdělil ale, kdy akcie koupil, ani jak velký je jeho podíl v americkém podniku, který tuto službu poskytuje.

Zdroj z okolí Usmanovovy společnosti USM pak agentuře AFP řekl, že miliardář do Uberu investoval „několik desítek milionů dolarů“. Podle ruských médií se investice uskutečnila loni v létě. Uber Technologies se loni stal nejhodnotnější začínající soukromou firmou na světě. Podle dat poskytovatele informací o soukromých společnostech PrivCo z loňského srpna činila tehdy hodnota firmy téměř 51 miliard USD (1,2 bilionu korun.

Aplikace Uber umožňuje zákazníkům, kteří si ji stáhnou do mobilního telefonu, spojit se přímo s registrovanými řidiči. Ti je pak odvezou na určené místo. Tradiční taxislužby ale firmu obviňují z nekalé konkurence, protože její řidiči nemusejí plnit požadavky, které zákony a předpisy kladou na ně. Od roku 2014 Uber podniká také v Česku.

Jednapadesátiletý Fridman, jehož majetek odhaduje časopis Forbes na více než 13 miliard dolarů (312 miliard korun), má zájmy především v ruské bance Alfa, ale také v telekomunikačním a energetickém sektoru. Dvaašedesátiletý Usmanov ovládá například portál Mail.ru či ruskou sociální síť VK.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video